Award Winners

Slamology 2016
Automotive and Music Festival
Winning Results

Did not pick up your award? Click Here


IASCA Summer Nationals Results
IDBL CLICK HERE
BASS Boxing  CLICK HERE

DB DRAG RACING 3X Event
Db Drag Racing Results: CLICK HERE
BASS RACE Results: CLICK HERE

MECA
SPL Smackdown
Results Click Here
SQ RESULTS Click Here


Specialty Award Winners

Best Of Show
Entry #702 — Jim Boitnott — 1956 Bel Air Nomad
Best Paint
Entry #903 — Dennis Sullivan — 1951 Mercury Montclair
Best Engine
Entry #902 — John Wargo — 1969 Chevrolet Camaro
Best Interior
Entry #317 — Larry Massengill — 1938 Chevrolet Pickup
Best Engineered
Entry #1122 — Eric Pember — 1989 GMC Sierra C/k1500
Longest Distance
Entry #556 — Jerry Ellis — 2013 Ford Fiesta
Old School Builders Choice
Entry #1125 — Daniel Kness — 1988 Mazda b2200
Best Debut
Entry #1196 — James Soots — 1951 Chevrolet 3100
Limbo Car
Entry #742 — Troy Asher — 1964 Volkswagen Beetle
Limbo Truck
Entry #459 — Scott Agnew — 1994 Toyota Pickup
Limbo Contraption
No Entry
Ricky Burke Memorial Award
Lenny (BLT) Thompson
Speed Judge People’s Choice
Entry #742 — Troy Asher — 1964 Volkswagen Beetle

Top Clubs
Team IAK – 34
Team #Aintloud – 30
Twisted Koncepts – 19
Team Quiet – 18
Audio Outkast – 15
Southeast Michigan – 15
Team FlopBox – 15
Never Content – 13
Budget Ballin 317 – 12
Latest Craze – 12


 Class #1 – Domestic Mini Trucks – GM – S-10/S-15 – Pre 1994 – MILD
1 Place Winner
Entry #587 — Justin Hicks — 1986 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winners
Entry #56 — Collin Harmon-Hodge — 1984 Chevrolet s10 Pickup
Entry #801 — Earl Eller — 1985 Chevrolet s10 Pickup
3 Place Winners
Entry #1091 — David Wood — 1989 Chevrolet s10 Pickup
Entry #306 — Geoff Gojko — 1988 Chevrolet s10 Pickup

Class #2 – Domestic Mini Trucks – GM – S-10/S-15 – Pre 1994 – WILD

1 Place Winner
Entry #699 — Erica Smith — 1989 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winner
Entry #960 — Jason Hisick — 1994 Chevrolet s10 Pickup

Class #3 – Domestic Mini Trucks – GM – s10/s15 – Post 1994 – MILD
1 Place Winner
Entry #776 — Robert Cook — 2001 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winners
Entry #348 — Charles Stambaugh — 1995 Chevrolet s10 Pickup
Entry #1002 — Greg Bondy — 1999 Ford Ranger
3 Place Winner
Entry #327 — Joshua Gillis — 2000 Ford Ranger

Class #4 – Domestic Mini Trucks – GM – s10/s15 – Post 1994 – WILD
1 Place Winner
Entry #26 — Crichton Callaway — 1995 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winners
Entry #908 — Brennan Runions — 1996 GMC Sonoma
Entry #443 — Dean Barnes — 1999 Dodge Dakota
3 Place Winner
Entry #425 — Jeremy Weller — 1994 Chevrolet s10 Pickup

Class #5 – Domestic Mini Trucks – GM – Canyon/Colorado – All – MILD
1 Place Winner
Entry #44 — Frank Eldridge — 2005 Chevrolet Colorado
2 Place Winner
Entry #1152 — Brook Coratti — 2000 GMC Sonoma

Class #6 – Domestic Mini Trucks – GM – Canyon/Colorado – All – WILD
1 Place Winner
Entry #1151 — James Ryman — 2006 GMC Canyon

Class #7 – Domestic Mini Truck – Ford/Dodge – Ranger, Dakota – All – MILD
1 Place Winner
Entry #288 — Michaael Zdenek — 1989 Dodge Dakota
2 Place Winner
Entry #184 — Chris Demers — 1998 Dodge Dakota
3 Place Winner
Entry #502 — Justin Dohrmann — 2003 Dodge Dakota

Class #8 – Domestic Mini Truck – Ford/Dodge – Ranger, Dakota – All – WILD
No Entries

Class #9 – Import Mini Trucks – Toyota/Mazda/Nissan/Isuzu/Mitsubishi, ETC. – All – MILD
1 Place Winner
Entry #51 — Chris Gamboa — 2005 Toyota Tacoma
2 Place Winners
Entry #956 — Daniel Gould — 1989 Mazda b2200
Entry #346 — Joseph Jones — 1994 Nissan Hardbody
3 Place Winners
Entry #561 — Eric Garb — 1991 Mazda b2200
Entry #687 — Zack Cook — 1991 Mazda b2200

Class #10 – Import Mini Trucks – Toyota/Mazda/Nissan/Isuzu/Mitsubishi, ETC. – All – WILD
1 Place Winner
Entry #8 — Steve Anderson — 1982 Toyota Pickup
2 Place Winner
Entry #329 — Daniel Croquart — 1992 Toyota Hilux
3 Place Winner
Entry #459 — Scott Agnew — 1994 Toyota Pickup

Class #11 – Domestic Compact Cars Coupe/Coupe Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – MILD
1 Place Winner
Entry #710 — Kelly Downs — 2007 Chevrolet Cobalt
2 Place Winner
Entry #1191 — Joe Weenhall — 1972 Oldsmobile Cutlass
3 Place Winners
Entry #679 — Cody Schultz — 2011 Ford Fusion
Entry #362 — Tracy Hoshaw — 2002 Mercury Cougar

Class #12 – Domestic Compact Cars Coupe/Coupe Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – WILD
1 Place Winner
Entry #319 — Danielle Stigall — 2010 Ford Mustang

Class #13 – Domestic Compact Cars Sedan/Sedan Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – MILD
1 Place Winner
Entry #200 — Craig Snyder — 2013 Ford Fusion
2 Place Winner
Entry #510 — April Chirstenson — 2006 Chevrolet Impala
3 Place Winners
Entry #71 — Bob Johann — 1998 Ford SVT Contour
Entry #758 — Richard Jarrett — 2006 Chevrolet Cobalt

Class #14 – Domestic Compact Cars Sedan/Sedan Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – MILD
1 Place Winner
Entry #524 — Blake Moore — 2009 Ford Fusion
2 Place Winner
Entry #713 — Tony Moore — 2008 Ford Fusion

Class #15 – Domestic Full Size Cars Coupe/Coupe Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – MILD
1 Place Winner
Entry #136 — James Welch — 211 Ford Mustang
2 Place Winners
Entry #110 — Alan Robinson — 1978 Chevrolet Impala
Entry #1061 — Justin Adams — 2012 Chevrolet Camaro
3 Place Winner
Entry #43 — Chris Edwards — 1973 Chevrolet Caprice

Class #16 – Domestic Full Size Cars Coupe/Coupe Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – WILD
1 Place Winner
Entry #812 — Erica Dixon — 2011 Chevrolet Camaro

Class #17 – Domestic Full Size Cars Sedan/Sedan Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – MILD
1 Place Winner
Entry #1097 — Roman Casel — 1970 Oldsmobile Cutlass
2 Place Winners
Entry #420 — Michael Fetcko — 1994 Chevrolet Caprice
Entry #1216 — Randy Parsley — 2009 Dodge Charger
3 Place Winners
Entry #653 — Devin Adcock — 2008 Pontiac Grand Prix
Entry #1169 — Mike Stoops — 2008 Dodge Magnum

Class #18 – Domestic Full Size Cars Sedan/Sedan Hatch -GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – WILD
1 Place Winner
Entry #1077 — Dustin Nutt — 1999 Pontiac Grand Am
2 Place Winner
Entry #1128 — Terry Milan — 1996 Chevrolet Impala
3 Place Winner
Entry #595 — David A Planton — 2006 Buick Lucerne

Class #19 – Import Cars Coupe – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru, ETC. – All – MILD
1 Place Winner
Entry #384 — Bradley Snead — 2013 Scion FR-S
2 Place Winner
Entry #961 — Brent Fuller — 1999 Honda Accord
3 Place Winners
Entry #86 — Chris McIntyre — 2013 Hyundai Genesis Coupe
Entry #1232 — Dale White — 1994 Subaru SVX

Class #20 – Import Cars Coupe – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru, ETC. – All – WILD
1 Place Winner
Entry #734 — Robert Nguyen — 2013 Toyota FRS
2 Place Winner
Entry #508 — Nicole McMahon — 1999 Mitsubishi Eclipse

Class #21 – Import Cars Sedan – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru, ETC. – All – MILD
1 Place Winner
Entry #403 — Robert Hohlt — 2009 Audi a4
2 Place Winner
Entry #1009 — Bobby Roby — 2005 Subaru STI
3 Place Winners
Entry #1120 — Greg Remos — 2004 Dodge Neon
Entry #1025 — Wes Phelps — 2015 Mitsubishi Evo

Class #22 – Import Cars Sedan – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru, ETC. – All – WILD
1 Place Winner
Entry #722 — Cabe Sipes — 2016 Kia Optima

Class #23 – Import Cars Hatch 2/4 Door – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru – All – MILD
1 Place Winner
Entry #1034 — Todd Dupler — 2001 Volkswagen Golf
2 Place Winner
Entry #54 — Chris Gosda — 2013 Volkswagen GTI
3 Place Winner
Entry #277 — Mark Marshall — 2007 Mitsubishi Eclipse

Class #24 – Import Cars Hatch 2/4 Door – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru – All – WILD
1 Place Winner
Entry #725 — Stephanie Nordmeyer — 1997 Eagle Talon
2 Place Winner
Entry #1226 — Keith Rattan — 1997 Honda Civic
3 Place Winner
Entry #813 — Vickie Cooley — 2005 Subaru Impreza

Class #25 – Domestic Mini SUV – GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – MILD
1 Place Winner
Entry #700 — David Paulson — 1997 Oldsmobile Bravada
2 Place Winners
Entry #891 — Brittani Huffman — 2005 Chevrolet TrailBlazer
Entry #416 — Elgin Harris — 1989 GMC Jimmy
3 Place Winners
Entry #496 — Aaron Galinski — 2002 Chevrolet TrailBlazer
Entry #1052 — Adam Asbery — 2001 Jeep Sport

Class #26 – Domestic Mini SUV – GM/Chrysler/Ford/Dodge – All – WILD
1 Place Winner
Entry #526 — Steve Jutte — 2003 Chevrolet Blazer
2 Place Winner
Entry #540 — Tracy Agnew — 1997 Chevrolet Blazer
3 Place Winner
Entry #701 — Josh Riesland — 1989 Chevrolet Astro

Class #27 – Import Mini SUV – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru, ETC. – All – MILD
1 Place Winner
Entry #741 — Shaun Roberts — 1998 Toyota 4runner

Class #28 – Import Mini SUV – Honda/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Mazda/Scion/Subaru, ETC. – All – WILD
1 Place Winner
Entry #698 — Jeff Smith — 2000 Nissan Xterra
Class #29 – Full Size SUV – All – MILD
1 Place Winner
Entry #1145 — Eric Hoppe — 2008 Chevrolet Tahoe
2 Place Winner
Entry #854 — John Smith — 2007 Cadillac Escalade
3 Place Winners
Entry #491 — David Wood — 2006 Dodge Durango
Entry #1050 — Jenny Peacock — 2007 Chevrolet Tahoe

Class #30 – Full Size SUV – All – WILD

1 Place Winner
Entry #778 — Ronnie Heston — 1996 GMC Yukon
2 Place Winners
Entry #53 — Beverly Goodman — 1997 Ford Expedition
Entry #857 — John Ramsey — 1997 Chevrolet Tahoe
3 Place Winner
Entry #1039 — Davi Colon — 207 HUMMER h2

Class #31 – Full Size 2wd Trucks – All – Pre 2000 – MILD
1 Place Winner
Entry #1122 — Eric Pember — 1989 GMC Sierra C/k1500
2 Place Winner
Entry #819 — Jillian Hawkinson — 1981 Chevrolet c10
3 Place Winners
Entry #609 — Dameon Williams — 1989 Chevrolet 1500 Stepside
Entry #850 — Malvin Weaver — 1997 Chevrolet Silverado And Other C/k1500

Class #32 – Full Size 2wd Trucks – All – Pre 2000 – WILD
1 Place Winner
Entry #1 — Todd Adamson — 1985 Chevrolet c10
2 Place Winner
Entry #264 — Eric Wilcox — 1994 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
3 Place Winner
Entry #522 — Rick Sullivan — 1995 Ford f150

Class #33 – Full Size 2wd Trucks – All – Post 2000 – MILD
1 Place Winner
Entry #310 — Tony Hamble Jr — 2007 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
2 Place Winner
Entry #959 — Dan Lindemann — 2003 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
3 Place Winner
Entry #198 — Tony Schenk — 1995 Chevrolet Silverado And Other C/k1500

Class #34 – Full Size 2wd Trucks – All – Post 2000 – WILD
No Entries

Class #35 – Lifted/4X4 Trucks – All – MILD & WILD
1 Place Winner
Entry #719 — Jon Rabe — 2003 GMC Sierra C/k2500
2 Place Winners
Entry #1215 — Susan Davis — 2014 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
Entry #948 — Zachary Boothe — 1998 GMC Sierra C/k1500
3 Place Winner
Entry #641 — Thomas Pollard — 2005 Chevrolet Silverado And Other C/k1500

Class #36 – Lifted/4X4 SUV – All – MILD & WILD
1 Place Winner
Entry #46 — Alan Fall — 1978 Chevrolet Blazer
2 Place Winner
Entry #25 — Bryan Burkett — 1996 Chevrolet Tahoe
3 Place Winner
Entry #782 — Robert Salis III — 2008 HUMMER h2

Class #37 – Dually – All
1 Place Winner
Entry #1230 — Jeff Helms — 2000 Chevrolet 3500
2 Place Winners
Entry #718 — Jon Rabe — 2015 GMC g3500
Entry #727 — Trent VanArsdalen — 2001 Chevrolet Silverado And Other C/k3500
3 Place Winner
Entry #1149 — Austin Shaffer — 1998 Chevrolet c3500

Class #38 – Classic Trucks Pre 1980 – All – Original
1 Place Winners
Entry #22 — Jeff Boteler — 1948 Chevrolet Truck
Entry #1180 — Joe Birtchman — 1965 Chevrolet C-10
2 Place Winner
Entry #807 — Richard Brown Jr — 1977 Chevrolet Silverado And Other C/k1500

Class #39 – Classic Trucks Pre 1980 – All – Custom
1 Place Winner
Entry #317 — Larry Massengill — 1938 Chevrolet Pickup
2 Place Winner
Entry #117 — Mike Simpson — 1967 Chevrolet c10
3 Place Winner
Entry #11 — Neil Baker — 1935 Chevrolet Truck

Class #40 – Classic Cars Pre 1980 – All – Original
1 Place Winner
Entry #520 — Ronald Smith — 1962 Ford Galaxie 500
2 Place Winner
Entry #829 — Aaron Betzner — 1950 Cadillac Series 62
3 Place Winner
Entry #14 — AJ Bell — 1964 Volkswagen Notch Back

Class #41 – Classic Cars Pre 1980 – All – Custom
1 Place Winner
Entry #903 — Dennis Sullivan — 1951 Mercury Montclair
2 Place Winner
Entry #980 — Donnie Lark — 1964 Chevrolet Impala
3 Place Winners
Entry #254 — Matt Colwell — 1969 Chevrolet Impala
Entry #135 — Tracy Wade — 1965 Chevrolet Chevelle

Class #42 – Lowrider Cars/Trucks – All
1 Place Winner
Entry #825 — Jose Delgado Garduno — 1995 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winner
Entry #1125 — Daniel Kness — 1988 Mazda b2200
3 Place Winner
Entry #925 — Christopher Slaven — 1988 Volkswagen Cabriolet

Class #43 – Street Rods/Muscle Cars – All
1 Place Winner
Entry #902 — John Wargo — 1969 Chevrolet Camaro
2 Place Winner
Entry #1229 — Richards Mike — 1973 Pontiac GTO
3 Place Winner
Entry #376 — Rainer Warpenburg — 1967 Dodge Coronet

Class #44 – Rat Rod Cars/Trucks – All
1 Place Winner
Entry #108 — Kyle Richardson — 1964 International Loadstar 1600
2 Place Winner
Entry #223 — Kerry O’Conner — 1987 Chevrolet s10 Pickup
3 Place Winners
Entry #1196 — James Soots — 1951 Chevrolet 3100
Entry #742 — Troy Asher — 1964 Volkswagen Beetle

Class #45 – Luxury Cars/Trucks – All
1 Place Winner
Entry #726 — John Wargo — 1970 Porsche 918
2 Place Winner
Entry #120 — Shawn South — 1991 Acura NSX
3 Place Winners
Entry #1095 — Eric Golubic — 2010 Cadillac CTS
Entry #735 — Ryan McCollister — 2000 Infiniti g37

Class #46 – Under Construction Trucks – All

1 Place Winner
Entry #658 — George Smith Jr — 1991 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winner
Entry #668 — Joseph Cooley — 1992 Nissan d21
3 Place Winners
Entry #1159 — Chris Wilson — 1989 Chevrolet Suburban
Entry #972 — Steven Hill — 1992 Toyota Pickup

Class #47 – Under Construction Cars – All
No Entries

Class #48 – Motorcycle Original – All
1 Place Winner
Entry #822 — Brad Messick — 2016 Victory Magnum

Class #49 – Motorcycle Custom – All
1 Place Winner
Entry #1062 — Josh Wood — 2010 Apollo Chopper
2 Place Winner
Entry #1096 — Moe Cooper — 2013 HARLEY DAVIDSON ROADside
3 Place Winner
Entry #712 — Hot Rods And Handlebars — 2000 Harley Davidson Motorcycle

Class #50 – Bicycle Under Construction – All
No Entries

Class #51 – Bicycle Custom – All
1 Place Winner
Entry #547 — RJ Blackledge — 2016 RJ’s Custom Bike Bicycle
2 Place Winner
Entry #546 — Carrie Blackledge — 2016 RJ’s Custom Bike Bicycle

Class #52 – Special Interest – All
1 Place Winner
Entry #1236 — Steve Anderson — 1951 Rosewell Flying Saucer

Class #53 – Special Interest – 15 Yrs. And Under
1 Place Winner
Entry #1199 — Dresdan Hawe — 2014 Jeep Hotwheel

Class #54 – Golf Cart – All
1 Place Winner
Entry #572 — JD Chavez — 2003 Golf Cart
2 Place Winner
Entry #133 — Bradley Thomas — 1994 Club Car Golf Cart
3 Place Winner
Entry #1166 — Jeremy Buchmeier — 2006 Yamaha Golf Cart

 


Slamology 2015
Automotive and Music Festival
Winning Results

Did not pick up your award? Click Here

IASCA Summer Nationals Results
IDBL and Bass Boxing CLICK HERE

DB DRAG RACING 3X Event
Db Drag Racing Results: CLICK HERE
BASS RACE Results: CLICK HERE

 MECA SPL Smackdown
Results Click Here 

Specialty Award Winners

Best of Show
Entry #416 ‐‐ John Wargo ‐‐ 1966 Chevrolet Chevelle Hard Top

Best Paint
Entry #767 ‐‐ KREATIVE BODYWORKS HOTRODS AND CUSTOMS ‐‐ 1966 Cadillac DeVille

Best Interior
Entry #937 ‐‐ JEFF BECK ‐‐ 1955 Chevrolet BEL AIR

Best Engine
Entry #830 ‐‐ JOHN WARGO ‐‐ 1970 Chevrolet Chevelle Convertible

Best Engineered
Entry #693 ‐‐ Anthony Carri ‐‐ 1972 Toyota Hylux

Longest Distance
Entry #20 ‐‐ Sky High Car Audio – 2015 Chevy 3500
(Sparks, NV, 2039 Miles)

Old School Builders Choice
Entry #801 ‐‐ BRANDY BOOTON ‐‐ 1975 Ford Courier

Best Debut
Entry # 46 – Kyle Richardson –1964 International Loadstar

Limbo Car
Entry # 561—Tyler Griffin – 1966 GT 40

Limbo Truck
Entry #46 – Scott Agnew –1994 Toyota Pickup

Limbo Contraption
Entry #769 — Hailey Hayes –-2015 Hand built rascal

Rick Burke Memorial
Entry #46 – Scott Agnew –1994 Toyota Pickup

Top Clubs or Team
Team IAK ‐ 33
CC VW ‐ 28
Team BustGuts ‐ 14
Latest Craze ‐ 13
Team Quiet ‐ 11
Audio Outkast ‐ 9
Team Banda ‐ 9
Relatively Low ‐ 8
Addictive Affairs ‐ 7
Indy Mazda Club ‐ 7

Did not pick up your award? Click Here

Class Winners

Class #1 ‐ Domestic Mini Trucks ‐ Mild
1 Place Winner
Entry #804 ‐‐ Jamie Russell ‐‐ 1999 Ford Ranger
Entry #73 ‐‐ Samantha Kerr ‐‐ 2001 Chevrolet S‐10 Extended Cab
2 Place Winner
Entry #924 ‐‐ BRIAN JUSTIN ‐‐ 2003 CHEVY s10
3 Place Winner
Entry #756 – ANDREW WILLIAMSON –- 1989 Chevrolet s10 Pickup
Entry #795 – ROBERT COOL – 2002 Chevrolet s10 Pickup

Class #2 ‐ Domestic Mini Trucks ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #911 ‐‐ BRAD HIBBS ‐‐ 2000 GMC Sonoma
2 Place Winner
Entry #1067 ‐‐ JAMES EDMONDS ‐‐ 2000 Ford Ranger
3 Place Winner
Entry #504 ‐‐ Salvatore DeAlessandro ‐‐ 1989 Chevrolet s10

Class #3 ‐ Import Mini Trucks ‐ Mild
1 Place Winner
Entry #437 ‐‐ Robert Holt ‐‐ 1985 Toyota Extended Cab Pickup
2 Place Winner
Entry #537 ‐‐ DELACRUZ ALEJANDRO ‐‐ 1994 Nissan HARD BODY
3 Place Winner
Entry #492 – Elizabeth & JOSH Boyd – 1996 Toyota Tacoma

Class #4 ‐ Import Mini Trucks ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #63 ‐‐ Richard Knip ‐‐ 1990 Toyota Freakshow
2 Place Winner
Entry #776 ‐‐ Derek Burkett ‐‐ 1989 Toyota HI‐LUX
3 Place Winner
Entry #690 ‐‐ Craig Christianson ‐‐ 1998 Isuzu Hombre

Class #5 ‐ Domestic Cars – Mild
1 Place Winner
Entry #566 ‐‐ DeJuan Striggs ‐‐ 2008 Dodge Challenger
2 Place Winner
Entry #168 ‐‐ Travis Cline ‐‐ 2001 Dodge Neon
3 Place Winner
Entry #35 – James Welch – 2011 Ford Mustang
Entry #30 ‐‐ Terry Carlisle ‐‐ 2010 Ford SHELBY gt500

Class #6 ‐ Domestic Cars ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #296 ‐‐ David A Planton ‐‐ 2006 Buick Lucerne
2 Place Winners
Entry #546 ‐‐ Anthony Love ‐‐ 2006 Chevrolet Cobalt SS/SC
Entry #585 ‐‐ Luke Mulvey ‐‐ 1975 Chevrolet Caprice
3 Place Winner
Entry #1035 ‐‐ Tommy Jackson ‐‐ 2002 Chevrolet Impala

Class #7 ‐ Import Cars ‐ Mild
1 Place Winner
Entry #157 ‐‐ Chris McIntyre ‐‐ 2013 Hyundai Genesis Coupe
2 Place Winner
Entry #435 ‐‐ Petr Pakosta ‐‐ 2010 Nissan 370z
3 Place Winner
Entry #607 – Mathew Snell – 1997 Nissan 240sx
Entry #41 – Shawn South – 1991 Acura NSX

Class #8 ‐ Import Cars ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #621 ‐‐ Indy Body Werks Body Shop ‐‐ 1997 Eagle Talon

Class #9 ‐ Fullsize SUV All ‐ Mild
1 Place Winner
Entry #828 ‐‐ Michael Bowman ‐‐ 2003 Cadillac Escalade
2 Place Winner
Entry #1065 ‐‐ SCOTT BEASLEY ‐‐ 1998 Ford Expedition
3 Place Winner
Entry #683 ‐‐ Bob Ezell ‐‐ 1989 Chevrolet Suburban

Class #10 ‐ Fullsize SUV All ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #130 ‐‐ Roy Dowdy ‐‐ 2003 HUMMER h2
2 Place Winner
Entry #581 ‐‐ Jason Predieri ‐‐ 2001 Ford Explorer

Class #11 ‐ Mini SUV ALL ‐ Mild
1 Place Winner
Entry #781 ‐‐ ALAN ROBINSON ‐‐ 1992 GMC Typhoon
2 Place Winner
Entry #135 ‐‐ Aaron Galinski ‐‐ 2002 Chevrolet TrailBlazer
3 Place Winner
Entry #774 ‐‐ BRITTANI HUFFMAN ‐‐ 2003 Chevrolet TrailBlazer

Class #12 ‐ Mini SUV ALL ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #564 ‐‐ David Paulson Jr. ‐‐ 1997 Oldsmobile Bravada
2 Place Winner
Entry #541 ‐‐ Scott Agnew ‐‐ 1997 Chevrolet Blazer
3 Place Winner
Entry #620 – Bennie Causby – 2005 Scion XB

Class #13 ‐ Fullsize Truck All 2wd ‐ Mild
1 Place Winner
Entry #66 ‐‐ David O’Day ‐‐ 1999 GMC Sierra C/k1500
2 Place Winner
Entry #1017 ‐‐ JEREMY BURNETT ‐‐ 2002 CHEVY Silverado
3 Place Winner
Entry #448 ‐‐ Tony Hamble Jr. ‐‐ 2007 Chevrolet Silverado

Class #14 ‐ Fullsize Truck All 2wd ‐ Wild
1 Place Winner
Entry #463 ‐‐ Todd Adamson ‐‐ 1985 Chevrolet c10
2 Place Winner
Entry #949 ‐‐ JEREMY PAUL ‐‐ 2003 GMC Sierra C/k1500
3 Place Winner
Entry #162 ‐‐ Chris Herman ‐‐ 2001 Chevrolet Silverado C/k1500

Class #15 ‐ Lifted All ‐ Mini & Full size
1 Place Winner
Entry #111 ‐‐ Alan Fall ‐‐ 1978 Chevrolet Blazer
2 Place Winner
Entry #33 ‐‐ Beverly Goodman ‐‐ 1997 Ford Expedition
3 Place Winner
Entry #983 ‐‐ Chris Asche ‐‐ 2006 Chevrolet Silverado C/k2500

Class #16 ‐ Lowrider All ‐ Car & Truck
1 Place Winner
Entry #1011 ‐‐ STEVE CRAVEN ‐‐ 1984 Buick Regal
2 Place Winner
Entry #1012 ‐‐ Anthony Williams ‐‐ 1966 Buick Riviera
3 Place Winner
Entry #969 ‐‐ DONALD REED ‐‐ 1987 Buick Regal

Class #17 ‐ Classic Truck ‐ Original & Custom
1 Place Winner
Entry #374 ‐‐ Andrew Wichmann ‐‐ 1973 Chevrolet c10
2 Place Winner
Entry #583 ‐‐ Joe Brown ‐‐ 1972 Ford f100
3 Place Winner
Entry #264 ‐‐ Jeremy Harris ‐‐ 1972 Chevrolet C‐10

Class #18 ‐ Classic Car ‐ Original & Custom
1 Place Winner
Entry #881 ‐‐ DON LARK ‐‐ 1964 Chevrolet Impala
2 Place Winner
Entry #689 ‐‐ Aaron Lynch ‐‐ 1966 Pontiac Catalina
3 Place Winner
Entry #475 ‐‐ Gwendolyn Hines ‐‐ 1976 Buick Park Avenue

Class #19 ‐ Street Rod All
1 Place Winner
Entry #275 ‐‐ Shawn Gillahan ‐‐ 1935 Ford Pickup
2 Place Winner
Entry #709 ‐‐ CORY & KRISTI ROACH ‐‐ 1962 Pontiac ACADIAN

Class #20 ‐ Muscle Car All
1 Place Winner
Entry #366 ‐‐ David Thompson ‐‐ 1969 Chevrolet Camaro
2 Place Winner
Entry #71 ‐‐ Dameon Williams ‐‐ 1967 Chevrolet Camaro
3 Place Winner
Entry #561 ‐‐ TYLER GRIFFIN ‐‐ 1966 GT 40 GT 40

Class #21 ‐ Rat Rod All ‐ Car & Truck
1 Place Winner
Entry #240 ‐‐ Kerry O’Conner ‐‐ 1987 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winner
Entry #46 ‐‐ Kyle Richardson ‐‐ 1964 International Loadstar

Class #22 ‐ Luxury All
1 Place Winner
Entry #293 ‐‐ Shawn Donaldson ‐‐ 2004 Infiniti g35
2 Place Winner
Entry #199 ‐‐ Allison Cline ‐‐ 2007 Lexus IS 250
3 Place Winner
Entry #326 ‐‐ Frederick Kelsey ‐‐ 2010 Infiniti g37

Class #23 ‐ Motorcycle All ‐ Foreign & Domestic
1 Place Winner
Entry #545 ‐‐ Joshua Carroll ‐‐ 2001 Harley Davidson Roadking
2 Place Winner
Entry #262 ‐‐ Matthew Collins ‐‐ 2014 Victory Cross Country
3 Place Winner
Entry #626 ‐‐ William Evans ‐‐ 1995 Harley Davidson FXDS

Class #24 ‐ Bicycle All
1 Place Winner
Entry #827 ‐‐ Michael Bowman ‐‐ 2015 Bicycke Bicycle
2 Place Winner
Entry #548 ‐‐ Carrie Blackledge ‐‐ 2015 RJ’s Custom Bike
3 Place Winner
Entry #549 ‐‐ RJ Blackledge ‐‐ 2015 RJ’s Custom Bike

Class #25 ‐ Under Construction Truck
1 Place Winner
Entry #803 ‐‐ CHAD DANIELS ‐‐ 1974 Ford Courier
2 Place Winner
Entry #624 ‐‐ Darrin Wilmoth ‐‐ 1987 Dodge D‐50
3 Place Winner
Entry #68 ‐‐ Denny Mitchell ‐‐ 1994 Chevrolet Blazer 4 Door

Class #26 ‐ Under Construction Car
1 Place Winner
Entry #797 ‐‐ CHRIS COLLINS ‐‐ 1979 Cadillac De Ville

Class #27 ‐ Special Interest
1 Place Winner
Entry #923 ‐‐ THOMAS JOHSON ‐‐ 1927 ROADSTER PEDAL CAR
2 Place Winner
Entry #584 ‐‐ Joe Brown ‐‐ 2010 Power Wheels Ford Raptor
3 Place Winner
Entry #62 ‐‐ Rot Dowdy – 1990 SEEBOLD Cigar Boat Eagle Seebold

Did not pick up your award? Click Here

 


 

Slamology 2014
Automotive and Music Festival
Winning Results

IASCA Summer Nationals Results
IDBL and Bass Boxing CLICK HERE

DB DRAG RACING 3X Event
Db Drag Racing Results: CLICK HERE
BASS RACE Results: CLICK HERE
Top Dog CLICK HERE

 

Specialty Award Winners

  • Best Of Show
    • Entry #376 — John Wargo — 1962 Chevrolet Corvette
  • Best Paint
    • Entry #770 — ANTHONY WILLIAMS — 1966 Buick Riviera
  • Best Interior
    • Entry #561 — Chad Antzes — 1968 Plymouth Fury III
  • Best Engine
    • Entry #291 — John Wargo — 1966 Chevrolet Chevelle 2 Door Hard Top
  • Best Engineered
    • Entry #287 — Chris Swigart — 1986 Chevrolet El Camino
  • Longest Distance
    • Entry #375 — Thomas Obrien — ROCK SPRINGS, WY — 1344 miles traveled to Slamology
  • Best Debut
    • Entry #269 — Mike Simpson — 1967 Chevrolet c10
  • Old School Builder Choice
    • Entry #803 ‐‐ Chad Daniels ‐‐ 1974 Ford Courier

Top Clubs

  • Team IAK – 46
  • Circle City VW – 23
  • Team Asshole – 13
  • Indy RPM – 10
  • Team GG – 10
  • Team DTF – 9
  • BMF Customs – 8
  • Latest Craze – 8
  • Nokturnal Car Club – 7
  • Relatively Low – 7

 

Class Winners

Class #1 – 82 – 93 GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15)

  • 1 Place Winner
    • Entry #11 — Collin Harmon-Hodge — 1984 Chevrolet S-10
  • 2 Place Winner
    • Entry #32 — Geoff Gojko — 1988 Chevrolet s10 Pickup
  • 3 Place Winner
    • Entry #685 — Jim Hrabe — 1991 GMC Syclone

Class #2 – 82 – 93 GM MINI TRUCK WILD (S-10, S-15)

  • 1 Place Winner
    • Entry #693 — Robert Conroy — 1990 Chevrolet s10 Pickup
  • 2 Place Winner
    • Entry #471 — DAN LINDEMANN — 1986 Chevrolet s10 Pickup

Class #3 – 94 -99 GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)

  • 1 Place Winner
    • Entry #563 — Dave Weakley — 1998 Chevrolet s10 Pickup
  • 2 Place Winner
    • Entry #487 — ALEX COFFERT — 1998 Chevrolet s10 Pickup
  • 3 Place Winner
    • Entry #574 — Ben Dillon — 1999 Chevrolet s10 Pickup

Class #4
– 94 + GM MINI TRUCK WILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)

  • 1 Place
    Winner

    • Entry
      #692 — 
      William
      Baltikas 
      — 1996
      Chevrolet s10 Pickup  
  • 2 Place
    Winner

    • Entry #34
       
      Jeremy
      And Tracy Wade 
      — 1994
      Chevrolet S-10 
  • 3 Place
    Winner

    • Entry
      #161 — 
      Jeremy
      Weller 
      — 1994
      Chevrolet S-10 

Class #5 – 2000+ GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)

  • 1 Place Winner
    • Entry #591 — Kevin Peck — 2001 Chevrolet s10 Pickup
  • 2 Place Winners
    • Entry #378 — Cody Upton — 2001 Chevrolet S-10
    • Entry #476 — JIMMY RALEY — 2000 Chevrolet s10 Pickup
  • 3 Place Winner
    • Entry #14 — Brandon Morris — 2007 GMC Sonoma

Class #6 – FORD RANGER MILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #104 — Lonnie D Smith — 1988 Ford Ranger
  • 2 Place Winner
    • Entry #706 — Stephen D’Angelo — 1993 Ford Ranger
  • 3 Place Winner
    • Entry #537 — Joshua Gillis — 2000 Ford Ranger

Class #7 – FORD RANGER WILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #365 — Brian Martin — 1994 Ford Ranger Splash
  • 2 Place Winner
    • Entry #308 — Richard Waterman — 1997 Ford Ranger

Class #8 – MAZDA TRUCK MILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #496 — Daniel Kness — 1988 Mazda B-Series Pickup
  • 2 Place Winner
    • Entry #644 — AMBER SMITH — 1990 Mazda B-Series Pickup

Class #9 – MAZDA TRUCK WILD

  • No Entries

Class #10 – ISUZU TRUCK MILD

  • No Entries

Class #11 – ISUZU TRUCK WILD

  • No Entries

Class #12 – TOYOTA TRUCK MILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #58 — Christian Gamboa — 2005 Toyota Tacoma Xrunner
  • 2 Place Winner
    • Entry #797 — Jared Smith — 1978 Toyota Truck

Class #13 – TOYOTA TRUCK WILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #21 — Richard Knip — 1990 Toyota Freakshow
  • 2 Place Winners
    • Entry #464 — Derek Burkett — 1989 Toyota Hi Lux
    • Entry #757 — Nicole McMahon — 1993 Toyota Pickup
  • 3 Place Winner
    • Entry #502 — Daniel Croquart — 1992 Toyota Hilux

Class #14 – DATSUN/NISSAN TRUCK MILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #651 — Gunnar Brown — 1985 Nissan Pickup
  • 2 Place Winner
    • Entry #519 — Abrianna De La Cruz — 1994 Nissan Pickup

Class #15 – DATSUN/NISSAN TRUCK WILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #202 — Marisa Mccann — 1993 Nissan Hardbody

Class #16 – DODGE MINI TRUCK ALL (d50, DAKOTA)

  • 1 Place Winner
    • Entry #837 — Joe Hobbs — 1989 Dodge Dakota
  • 2 Place Winner
    • Entry #277 — Tommy Neese — 1999 Dodge Dakota Sport
  • 3 Place Winner
    • Entry #536 — MATT WALDEN — 1988 Mitsubishi Mighty Max

Class #17 – MINI SUV MILD (BLAZER,SPORTAGE, ETC)

  • 1 Place Winners
    • Entry #636 — ALAN ROBINSON — 1986 Chevrolet Blazer
    • Entry #4 — Mark Engledow — 2000 Chevrolet Blazer
  • 2 Place Winners
    • Entry #366 — Shawn Mattingly — 1989 Chevrolet s10 Blazer
    • Entry #478 — Tanner Sizemore — 1999 Chevrolet Blazer
  • 3 Place Winners
    • Entry #165 — DAVE PAULSON — 1997 OLDSMOBILE BRAVADA
    • Entry #123 — Jeff Smith — 2000 Nissan XterraSignature:

Class #18 – MINI SUV WILD (BLAZER, SPORTAGE, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #347 — Tracey Agnew — 1997 Chevrolet Blazer
  • 2 Place Winner
    • Entry #463 — Chuck Van DDewielle — 2001 Chevrolet Blazer

Class #19 – MIDSIZE SUV MILD (DURANGO, ENVOY, TRAILBLAZER, EXPLORER, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #702 — Brittani Huffman — 2003 Chevrolet TrailBlazer
  • 2 Place Winner
    • Entry #455 — Tony Alexander — 2001 Ford Explorer Sport Trac
  • 3 Place Winner
    • Entry #127 — Glen T Mills — 2002 Mercury Mountaineer

Class #20 – MIDSIZE SUV WILD (DURANGO, ENVOY, TRAILBLAZER, EXPLORER, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #638 — DUSTIN SEAMAN — 1988 Chevrolet s10 Blazer
  • 2 Place Winner
    • Entry #320 — Joe Rybolt — 2002 Pontiac Aztek

Class #21 – LIFTED ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #35 — Alan Fall — 1978 Chevrolet Blazer
  • 2 Place Winner
    • Entry #497 — Josh Cyrus — 2006 Chevrolet Silverado And Other C/k2500
  • 3 Place Winners
    • Entry #690 — Anthony Sales — 1998 Chevrolet Tahoe
    • Entry #652 — BRAD REEVES — 1982 Chevrolet k20

Class #23 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY MILD PRE 2001

  • 1 Place Winners
    • Entry #678 — David O’Day — 1999 GMC Sierra C/k1500
    • Entry #342 — Jennifer Weaver — 1997 Chevrolet Silverado
  • 2 Place Winner
    • Entry #97 — Sean Balenger — 1999 GMC Sierra C/k1500
  • 3 Place Winner
    • Entry #98 — Terry Thomas — 1975 Chevrolet El Camino

Class #24 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY WILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #718 — Jesse Williams — 2001 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
  • 2 Place Winner
    • Entry #405 — Steven Catlett — 2002 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
  • 3 Place Winner
    • Entry #530 — Shawn Campbell — 1994 Chevrolet Silverado And Other C/k1500

Class #25 – FULLSIZE SUV MILD (SUBURBAN, TAHOE, EXCURSION, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #174 — Mike Peplinski — 2007 Chevrolet Avalanche
  • 2 Place Winner
    • Entry #196 — Michael Erskine — 2005 Chevrolet Tahoe
  • 3 Place Winner
    • Entry #112 — Roy Dowdy — 2008 Cadillac Escalade EXT

Class #26 – FULLSIZE SUV WILD (SUBURBAN, TAHOE, EXCURSION, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #479 — John Ramsey — 1997 Chevrolet Tahoe

Class #27 – DUALLY ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #579 — Johnny Richardson — 2003 Dodge Ram 1500 Truck
  • 2 Place Winner
    • Entry #30 — Chris Collins — 1995 GMC Sierra C/k2500
  • 3 Place Winner
    • Entry #482 — Randy Shaffer — 1998 GMC g3500

Class #28 – VAN ALL

  • No Entries

Class #29 – LOWRIDER TRUCK ALL (WIRE WHEELS, CRUSHED VELVET, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #520 — Jose & Karen Garduno — 1995 Chevrolet s10 Pickup

Class #30 – CLASSIC TRUCK ALL (PRE 1988)

  • 1 Place Winner
    • Entry #573 — Matt Dillow — 1967 Chevrolet c10
  • 2 Place Winner
    • Entry #646 — TIM MAIDEN — 1976 Chevrolet LUV
  • 3 Place Winner
    • Entry #444 — Joe Brown — 1972 Ford f100

Class #31 – GM COMPACT MILD (CAVALIER, SUNFIRE, GRAND AM, SATURN, ETC)

  • 1 Place Winners
    • Entry #334 — Evan McCorquodale — 2009 Chevrolet Cobalt SS
    • Entry #353 — Laurie Lomax — 1997 Chevrolet Cavalier
  • 2 Place Winners
    • Entry #109 — CJ Blue — 2009 Chevrolet Cobalt
    • Entry #83 — Kelly Downs — 2007 Chevrolet Cobalt SSSignature:
  • 3 Place Winners
    • Entry #590 — Jared Meyers — 2008 Chevrolet Cobalt
    • Entry #595 — JC MC CLELLAND — 1993 Geo Metro

Class #32 – GM COMPACT WILD (CAVALIER, SUNFIRE, GRAND AM, SATURN, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #297 — Dustin Nutt — 1999 Pontiac Grand Am
  • 2 Place Winner
    • Entry #24 — Spencer Guignet — 1995 Pontiac Sunfire
  • 3 Place Winners
    • Entry #430 — Indy Body Werks Body Shop — 2006 Chevrolet Cobalt
    • Entry #222 — Nick Shildmyer — 2010 Chevrolet Cobalt

Class #33 – FORD COMPACT MILD (ESCORT, FOCUS, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #69 — Gideon Gill — 2000 Ford Escort zx2
  • 2 Place Winner
    • Entry #183 — Ronald Hoshaw — 2002 Mercury Cougar
  • 3 Place Winner
    • Entry #139 — Robert Johann — 1998 Ford SVT Contour

Class #34 – FORD COMPACT WILD (ESCORT, FOCUS, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #332 — Mike Davis — 1996 Ford Escort

Class #35 – MOPAR COMPACT ALL (NEON, OMNI, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #126 — Travis Cline — 2001 Dodge Neon
  • 2 Place Winner
    • Entry #331 — STEVE HAGER — 1997 Dodge Neon
  • 3 Place Winners
    • Entry #675 — Greg Ramos — 2004 Dodge Neon
    • Entry #667 — Juan Juarez — 2004 Dodge Neon

Class #36 – GM MIDSIZE ALL (MONTE CARLO, GRAND PRIX, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #319 — David Planton — 2006 Buick Lucerne Lux-SS
  • 2 Place Winner
    • Entry #22 — Justin Adams — 2012 Chevrolet Camaro 255/RS
  • 3 Place Winner
    • Entry #778 — Tommy And Kristen Jackson — 2002 Chevrolet Impala

Class #37 – FORD MIDSIZE ALL (TAURUS, MISTANG, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #188 — Steven Wood — 2013 Ford Mustang GT
  • 2 Place Winner
    • Entry #354 — Mark Moore — 1993 Ford Mustang
  • 3 Place Winners
    • Entry #727 — Brad Fisher — 2008 Ford Mustang
    • Entry #114 — James Welch — 2011 Ford Mustang
    • Entry #115 — TERRY CARLISLE — 2010 Ford Mustang

Class #38 – MOPAR MIDSIZE ALL (AVENGER, DAYTONA, STRATUS, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #647 — Dejuan Striggs — 2008 Dodge Challenger

Class #39 – HONDA COMPACT MILD (CIVIC, DEL SOL, CRX, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #789 — ROBERT FRITZ — 2007 Honda Fit
  • 2 Place Winners
    • Entry #311 — Joshua Ralston — 2009 Honda Civic SI
    • Entry #301 — Seth Sanburn — 2007 Honda Civic
  • 3 Place Winners
    • Entry #296 — Chris Williams — 2005 Honda Civic EX
    • Entry #293 — Walt Chilewski — 2007 Honda Civic SI

Class #40 – HONDA COMPACT WILD (CIVIC, DEL SOL, CRX, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #437 — Jorge Lacayo — 2000 Honda s2000

Class #41 – HONDA OTHER MILD (ACCORD, PRELUDE, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #642 — LANDON WILLIAMS — 1997 Honda Accord

Class #42 – HONDA OTHER WILD (ACCORD, PRELUDE, ETC)

  • No Entries

Class #43 – ACURA MILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #594 — Shawn South — 1991 Acura NSX
  • 2 Place Winner
    • Entry #417 — Joe Gibson — 1994 Acura Integra

Class #44 – ACURA WILD

  • No Entries

Class #45 – SCION ALL MILD (TC, XA, XB, XD)

  • 1 Place Winner
    • Entry #547 — Ray Chainauskas — 2009 Scion TC
  • 2 Place Winners
    • Entry #16 — Bradley Snead — 2013 Scion FR-S
    • Entry #28 — Mitchel Epley — 2008 Scion TC
  • 3 Place Winners
    • Entry #201 — Caitlin Bork — 2012 Toyota Scion XB
    • Entry #555 — DAVID HOLTON — 2004 Scion XB

Class #46 – SCION ALL WILD (TC, XA, XB, XD)

  • 1 Place Winner
    • Entry #674 — Ben Causby — 2005 Scion XB
  • 2 Place Winner
    • Entry #666 — Mark Mc Kee — 2008 Scion XB
  • 3 Place Winner
    • Entry #162 — BROCK CHRISTNER — 2005 Scion XB

Class #47 – TOYOTA MILD

  • No Entries

Class #48 – TOYOTA WILD

  • 1 Place Winner
    • Entry #10 — Justin Murray — 2000 Toyota Celica

Class #49 – MAZDA COMPACT ALL (rx7, rx8, MIATA)

  • 1 Place Winner
    • Entry #44 — Quint Brown — 2007 Mazda Speed 3

Class #50 – VW ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #137 — Reggie Pearson — 2005 Volkswagen GTI
  • 2 Place Winner
    • Entry #73 — Chris Gosda — 2013 Volkswagen mk6 GTI
  • 3 Place Winner
    • Entry #541 — Dylan Campbell — 2001 Volkswagen GTI

Class #51 – MITSUBITISHI/EAGLE ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #429 — Indy Body Werks Body Shop — 1997 Chrysler Eagle Talon
  • 2 Place Winner
    • Entry #333 — NICK GUYOR — 2013 Mitsubishi Lancer Evolution

Class #52 – NISSAN/HYUNDAI ALL

  • 1 Place Winners
    • Entry #632 — Kenneth Eberle — 1996 Nissan 240sx
    • Entry #699 — Steve Lebello — 2013 Hyundai Elantra
  • 2 Place Winners
    • Entry #257 — Christopher Mason — 2014 Nissan 370z Nismo
    • Entry #235 — Jessica Hecker — 2013 Hyundai Sonata
  • 3 Place Winner
    • Entry #72 — Chris McIntyre — 2013 Hyundai Genesis Coupe

Class #53 – ALL OTHER CARS (BMW, SUBARU, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #179 — Gregory DeMaio — 2003 Lexus is300
  • 2 Place Winner
    • Entry #121 — Klifton Keplinger — 2009 BMW 535xi
  • 3 Place Winner
    • Entry #286 — Frederick E Kelsey — 2010 Infiniti g37x

Class #54 – FULLSIZE CAR ALL (CAPRICE, IMPALA, TOWN CAR, LTD)

  • 1 Place Winner
    • Entry #328 — Luke Mulvey — 1975 Chevrolet Caprice
  • 2 Place Winner
    • Entry #754 — Megan Hayden — 2004 Cadillac De Ville
  • 3 Place Winner
    • Entry #329 — Tina Seidensticker — 1964 Chevrolet Impala

Class #55 – LOWRIDER CAR ALL (WIRE WHEELS, CRUSHED VELVET, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #803 — JOE RICHARDS — 1971 Chevrolet Impala
  • 2 Place Winner
    • Entry #777 — Jose Butler — 1985 Oldsmobile Cutlass

Class #56 – EXOTIC CAR ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #751 — Gordon Adams — 2006 Bentley CLS 500
  • 2 Place Winners
    • Entry #418 — Deric Gayde — 2004 Lamborghini Gallardo
    • Entry #486 — JERRY JACKOWSKI — 2008 Porsche Cayenne
  • 3 Place Winner
    • Entry #218 — Jorge Lacayo — 2010 Maserati GranTurismo

Class #57 – STREET MACHINE/STREET ROD ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #505 — Jerry Caulder — 2014 Chevrolet Camaro
  • 2 Place Winners
    • Entry #364 — Samuel Harper — 1957 Chevrolet Bel Air
    • Entry #565 — WILLY TRUMP — 1932 Ford ROADSTER
  • 3 Place Winner
    • Entry #572 — David Thompson — 1969 Chevrolet Camaro

Class #58 – CLASSIC CAR ALL (ALL ORIGINAL OR MOSTLY STOCK)

  • 1 Place Winner
    • Entry #338 — Melvin Weaver — 1940 Mercury Coupe
  • 2 Place Winner
    • Entry #800 — TONY MURRAY — 1963 Chevrolet Impala
  • 3 Place Winner
    • Entry #451 — NANCY & GARRY CALDWELL — 1967 Pontiac Le Mans

Class #59 – RAT ROD STYLE ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #776 — GEORGE AUSTN — 1963 Chevrolet BELAIR WAGON
  • 2 Place Winner
    • Entry #363 — Kerry O’Conner — 1987 Chevrolet s10
  • 3 Place Winner
    • Entry #578 — Aaron Gribben — 1961 Mack b83

Class #60 – MOTORCYCLE AMERICAN ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #772 — Ethan Stiles — 1948 Harley FLH

Class #61 – MOTORCYCLE FOREIGN ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #788 — DUSTIN STRATTON — 1998 KAWASAKI zx9r

Class #62 – UNDER CONSTRUCTION CAR ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)

  • 1 Place Winner
    • Entry #313 — Corey Jackowski — 1998 Dodge Neon
  • 2 Place Winner
    • Entry #766 — Ashley Wellday — 1997 Pontiac Grand Prix
  • 3 Place Winner
    • Entry #17 — Ian Monroe — 1996 Chevrolet Caprice

Class #63 – UNDER CONSTRUCTION TRUCK ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)

  • 1 Place Winner
    • Entry #237 — Micheal Rovansek — 1983 Chevrolet S-10
  • 2 Place Winner
    • Entry #657 — Jeremiah Sibray — 1996 Chevrolet s10 Pickup
  • 3 Place Winner
    • Entry #244 — JOSEPH COOLEY — 1991 Nissan Hardbody

Class #64 –

  • No Entries

Class #65 – SPECIAL INTEREST (GOLF CARTS, TOY CARS, MINI CHOPPERS, ETC)

  • 1 Place Winner
    • Entry #265 — Abram Hanover — 1930 Rocket Flyer
  • 2 Place Winner
    • Entry #304 — Elizabeth Gruber — 2013 Scion XB
  • 3 Place Winner
    • Entry #423 — Bradly Thomas — 1985 Club Car Golf Cart

Class #66 – AUDIO ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #66 — Jacob Vannarsdall — 1997 GMC Sonoma
  • 2 Place Winner
    • Entry #704 — Jennifer Skiles — 2013 Scion TC

Class #67 – BICYCLE ALL

  • 1 Place Winner
    • Entry #348 — RJ Blackledge — 2013 RJ’s Custom Trike
  • 2 Place Winner
    • Entry #343 — Carrie Blackledge — 2014 RJ’s Custom Bike
  • 3 Place Winner
    • Entry #339 — Melvin Weaver — 2014 RJ’s Custom Bike

Class #68 – BICYCLE UNFINISHED

  • 1 Place Winner
    • Entry #458 — Rj’s Custom Bikes — 2014 Bikes Bicycles
  • 2 Place Winner
    • Entry #29 — Chris Collins — 1900 Bike Bike

Class #70 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY MILD 2001+

  • 1 Place Winner
    • Entry #263 – Tony Hamble Jr. – 2007 Chevy Silverado Classic
  • 2 Place Winner
    • Entry #838 – Stephen Akers – 2009 Chevrolet Silverado C/K 1500
  • 3 Place Winner
    • Entry #462 – Travis Peacock – 2003 Dodge Ram 1500 Truck


 

Previous Slamology Winning Results

 

Scroll Down for previous years results


Sean Berkey
1966 Chevy C10
2007 Slamology Best Of Show Heavy Weight Belt Winner

sean_berkey_best_of_show_slamology_2007


BILL GAINS
1995 Chevy 1500
2008 Slamology Best Of Show Heavy Weight Belt Winner
billgains small


Don Vollmer
1995 Blue Chevy S-10
2009 Slamology Best Of Show Heavy Weight Belt Winner

donvollmer2009slamologybestofshow


 

Indy Body Werks
2001 Gold Suzuki Hyabusa
2010 Slamology Best Of Show Heavy Weight Belt Winner

eric ward slamology 2010 best of show


John Wargo
1968 Chevy Camaro Convertible
2011 Slamology Best Of Show Heavy Weight Belt Winner

john-wargo


John Wargo
1968 Chevy Camaro SSAWD
2012 Slamology Best Of Show Heavy Weight Belt Winner

john-wargo-slamology-2012-best-of-show


Slamology 2013
Automotive and Music Festival
Winning Results


 

 

IASCA Summer Nationals Results
IDBL: CLICK HERE
B
ASS BOXING: CLICK HERE

DB DRAG RACING 3X Event
Db Drag Racing Results: CLICK HERE
BASS RACE Results: CLICK HERE


Specialty Award Winners

 

Best Of Show
Entry #516 — John Wargo — 1967 69 Carmon Gia
Best Paint
Entry #388 — Rich Knip — 1990 Toyota Pickup
Best Interior
Entry #483 — Travis Dennison — 1989 Ford Ranger
Best Engine
Entry #524 — David Thompson — 1968 Chevrolet Camaro
Best Engineered
Entry #216 — Malvin Weaver — 1940 45 COUPE
Longest Distance
Entry #220 — Sidney Woolcott — 2006 Pontiac Grand Prix

Club Participation
IAK Audio – 19


CLASS WINNERS


Class#1 – 82 – 93 GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15)
1 Place Winner
Entry #112 — NICOLE Herman — 1987 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winner
Entry #12 — Collin Harmon-Hodge — 1984 Chevrolet s10 Pickup
3 Place Winner
Entry #402 — Geoff Gojko — 1988 Chevrolet s10 Pickup

 


Class #2 – 82 – 93 GM MINI TRUCK WILD (S-10, S-15)
1 Place Winner
Entry #446 — Beth Penna — 1991 GM C Sonoma
2 Place Winner
Entry #498 — KEITH HECKATHORNE — 1992 GM C Sonoma


Class #3 – 94 -99 GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)
1 Place Winners
Entry #651 — Anton Burtch — 1996 Chevrolet s10 Pickup
Entry #417 — M AXWELL NEW — 1998 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winners
Entry #236 — Ryan Coffey — 1998 Chevrolet s10 Pickup
Entry #444 — M ICHAEL POYNTER — 1996 GM C Sonoma
3 Place Winner
Entry #613 — Zach Cook — 1999 Chevrolet s10 Pickup


Class #4 – 94 + GM MINI TRUCK WILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)
1 Place Winner
Entry #420 — Roger Kailing — 2000 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winner
Entry #18 — Jeremy And Tracy Wade — 1994 Chevrolet s10 Pickup
3 Place Winner
Entry #2 — Ronnie Heston — 2001 Chevrolet s10 Pickup


Class #5 – FORD RANGER MILD
1 Place Winner
Entry #605 — Stephen D’angelo — 1993 Ford Ranger
2 Place Winner
Entry #288 — JOSEPH RIVERA — 1991 Ford Ranger


Class #6 – FORD RANGER WILD
1 Place Winner
Entry #257 — Ryan Russell — 1994 Ford Ranger


Class #7 – MAZDA TRUCK MILD
1 Place Winner
Entry #115 — Chris Beers — 1989 M azda B-Series Pickup


Class #8 – MAZDA TRUCK WILD
No Entries


Class #9 – ISUZU TRUCK MILD
1 Place Winner
Entry #528 — Tom Townsend — 1991 Isuzu Pickup


Class #10 – ISUZU TRUCK WILD
No Entries


Class #11 – TOYOTA TRUCK MILD
1 Place Winner
Entry #400 — Nick White — 1991 Toyota Pickup
2 Place Winner
Entry #1 — Christian Gamboa — 2005 Toyota Tacoma
3 Place Winner
Entry #585 — Jesse Rayford — 1994 Toyota Pickup


Class #12 – TOYOTA TRUCK WILD
1 Place Winner
Entry #433 — Derek Burkett — 1989 Toyota Pickup
2 Place Winner
Entry #330 — Nicole M cM ahon — 1993 Toyota Pickup
3 Place Winner
Entry #571 — JERIN CLEM ENTS — 1992 Toyota Pickup


Class #13 – DATSUN/NISSAN TRUCK MILD
1 Place Winner
Entry #523 — M ARISSA M CCANN — 1995 Nissan Pickup
2 Place Winner
Entry #505 — Abrianna De La Cruz — 1994 Nissan Pickup
3 Place Winner
Entry #589 — Gunnar Brown — 1986 49 720


Class #14 – DATSUN/NISSAN TRUCK WILD
No Entries


Class #15 – DODGE MINI TRUCK ALL (d50, DAKOTA)
1 Place Winners
Entry #461 — Brennan Runions — 1998 Dodge Dakota
Entry #263 — Jennifer Brown — 2004 Dodge Dakota
2 Place Winner
Entry #148 — ALLAN Rhodes — 2007 M itsubishi Raider
3 Place Winner
Entry #617 — Joe Hobbs — 1989 Dodge Dakota


Class #16 – MINI SUV MILD (BLAZER,SPORTAGE, ETC)
1 Place Winners
Entry #670 — Eric Channel — 2003 Chevrolet Blazer
Entry #275 — Tracy Agnew — 1997 Chevrolet Blazer
2 Place Winners
Entry #695 — JASON BROWN — 1986 Chevrolet Blazer
Entry #391 — Shawn M attingly — 1987 Chevrolet Blazer
3 Place Winners
Entry #46 — Aaron Donoho — 2002 Chevrolet Blazer
Entry #468 — Travis Bell — 1991 GM C Jimmy


Class #17 – MINI SUV WILD (BLAZER, SPORTAGE, ETC)
1 Place Winner
Entry #347 — M icheal Cover — 2002 Chevrolet Blazer
2 Place Winner
Entry #632 — David Paulsen — 1997 Oldsmobile Bravada


Class #18 – MIDSIZE SUV MILD (DURANGO, ENVOY, TRAILBLAZER, EXPLORER, ETC)
1 Place Winner
Entry #58 — Brittani Huffman — 2003 Chevrolet TrailBlazer
2 Place Winner
Entry #271 — Jeff Smith — 2000 Nissan Xterra
3 Place Winner
Entry #307 — M olly Hawk — 2006 Jeep Grand Cherokee


Class #19 – MIDSIZE SUV WILD (DURANGO, ENVOY, TRAILBLAZER, EXPLORER, ETC)
1 Place Winner
Entry #251 — Jason Predieri — 2001 Ford Explorer


Class #20 – LIFTED MINI ALL
1 Place Winner
Entry #182 — James Davenport — 1994 Ford Ranger


Class #21 – LIFTED FULLSIZE ALL
1 Place Winners
Entry #625 — M ARK REEVES — 2007 Chevrolet Silverado And Other C/k3500
Entry #565 — Aaron Gribben — 1968 Chevrolet Suburban
2 Place Winners
Entry #379 — Brad Reeves — 1982 11 4X4
Entry #576 — Cameron Hitzeman — 1997 Chevrolet Tahoe
3 Place Winner
Entry #441 — Ryan Short — 2003 Chevrolet Silverado And Other C/k2500


Class #22 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY MILD
1 Place Winners
Entry #633 — Kyle Duval — 2000 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
Entry #238 — David O’Day — 1999 GM C Sierra C/k1500
2 Place Winners
Entry #405 — Dan Lindemann — 2002 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
Entry #547 — Josh Walters — 1997 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
Entry #122 — Josh Boyd — 1989 GM C Sierra C/k1500
3 Place Winners
Entry #231 — M ike Nees — 2011 Chevrolet Silverado And Other C/k1500
Entry #197 — Tony Hamble Jr. — 2007 Chevrolet Silverado
Entry #163 — Tony M oore — 1992 GM C Sierra C/k1500


Class #23 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY WILD
1 Place Winner
Entry #207 — Joel Buchanan — 2002 22 SVT Lightning
2 Place Winner
Entry #23 — Shawn Campbell — 1994 Chevrolet Silverado And Other C/k1500


Class #24 – FULLSIZE SUV MILD (SUBURBAN, TAHOE, EXCURSION, ETC)
1 Place Winner
Entry #696 — EDDIE BROWN — 1995 GM C Yukon
2 Place Winner
Entry #550 — Steven Rose — 2003 Ford Expedition
3 Place Winner
Entry #603 — Brian Blackely — 2003 GM C Yukon


Class #25 – FULLSIZE SUV WILD (SUBURBAN, TAHOE, EXCURSION, ETC)
1 Place Winners
Entry #619 — Roy Dowdy — 2003 HUM M ER h2
Entry #26 — Alan Fall — 1978 Chevrolet Blazer
2 Place Winner
Entry #693 — Tony Buchmeier — 1997 Chevrolet Tahoe
3 Place Winner
Entry #21 — Johnny Ramsey — 1997 Chevrolet Tahoe


Class #26 – DUALLY ALL
1 Place Winner
Entry #492 — Keith Wampler — 2000 Chevrolet Silverado And Other C/k3500
2 Place Winner
Entry #274 — Scott Agnew — 1996 Chevrolet Silverado And Other C/k3500


Class #27 – VAN ALL
1 Place Winner
Entry #485 — M att Johnson — 1987 Chevrolet Astro
2 Place Winner
Entry #248 — Daniel Gould — 1989 GM C Safari
3 Place Winner
Entry #160 — TRU Motorsports — 1977 Chevrolet Express Van


Class #28 – LOWRIDER TRUCK ALL (WIRE WHEELS, CRUSHED VELVET, ETC)
1 Place Winner
Entry #262 — Jose Garduno — 1995 Chevrolet s10 Pickup


Class #29 – CLASSIC TRUCK ALL (PRE 1988)
1 Place Winner
Entry #484 — JUSTIN THORNTON — 1972 11 c10
2 Place Winner
Entry #692 — STITCH PIGRAM — 1955 Chevrolet OLDS/TRUCK
3 Place Winner
Entry #116 — Chris Beers — 1966 Ford f100


Class #30 – GM COMPACT MILD (CAVALIER, SUNFIRE, GRAND AM, SATURN, ETC)
1 Place Winners
Entry #611 — Brandon Boyd — 2002 Chevrolet Cavalier
Entry #243 — Dustin Nutt — 1999 Pontiac Grand Am
2 Place Winners
Entry #338 — Evan M cCorquodale — 2009 Chevrolet Cobalt
Entry #154 — Josh King — 2001 Chevrolet Cavalier
3 Place Winners
Entry #142 — Kaleb Amstutz — 2001 Pontiac Grand Am
Entry #165 — Laurie Johnson — 1997 Chevrolet Cavalier


Class #31 – GM COMPACT WILD (CAVALIER, SUNFIRE, GRAND AM, SATURN, ETC)
1 Place Winner
Entry #566 — Nick Cacciacarro — 2006 53 g6
2 Place Winner
Entry #370 — Brian Nordmeyer — 2006 Chevrolet Cobalt


Class #32 – FORD COMPACT MILD (ESCORT, FOCUS, ETC)
1 Place Winner
Entry #277 — Blake M oore — 2009 Ford Fusion
2 Place Winner
Entry #255 — Robert Johann — 1998 Ford Contour
3 Place Winner
Entry #87 — M itch Rondot — 2013 Ford Focus


Class #33 – FORD COMPACT WILD (ESCORT, FOCUS, ETC)
No Entries


Class #34 – MOPAR COMPACT ALL (NEON, OMNI, ETC)
1 Place Winner
Entry #324 — Stephen Hager — 1997 Dodge Neon
2 Place Winner
Entry #50 — Travis Cline — 2001 Dodge Neon


Class #35 – GM MIDSIZE ALL (MONTE CARLO, GRAND PRIX, ETC)
1 Place Winner
Entry #490 — David Planton — 2006 Buick Lucerne
2 Place Winner
Entry #623 — TOM M Y JACKSON — 2002 Chevrolet Impala
3 Place Winners
Entry #4 — Justin Adams — 2012 Chevrolet Camaro
Entry #521 — JAYM ES BALCH — 1978 Chevrolet M alibu
Entry #88 — Erik Vaughn — 1980 Chevrolet M alibu


Class #36 – FORD MIDSIZE ALL (TAURUS, MISTANG, ETC)
1 Place Winners
Entry #212 — Terry Carlisle — 2010 Ford M ustang
Entry #210 — Steven Wood — 2013 Ford M ustang
2 Place Winners
Entry #448 — Brad Fisher — 2008 Ford M ustang
Entry #222 — James Welch — 2011 Ford M ustang
3 Place Winners
Entry #49 — Jason Gram — 2007 Ford M ustang
Entry #422 — WILLY & THERESA TRUM P — 2005 Ford M ustang
Entry #323 — Robert Spry — 2007 Ford M ustang


Class #37 – MOPAR MIDSIZE ALL (AVENGER, DAYTONA, STRATUS, ETC)
1 Place Winner
Entry #123 — John Tilka — 2004 Chrysler Crossfire
2 Place Winner
Entry #546 — Kevin Hildreth — 1992 17 Stealth
3 Place Winner
Entry #215 — Renardo Kwolek — 2012 11 300


Class #38 – HONDA COMPACT MILD (CIVIC, DEL SOL, CRX, ETC)
1 Place Winner
Entry #531 — Angel Herrera — 1992 Honda Civic
2 Place Winner
Entry #233 — Dennis Halen II — 2006 Honda Civic
3 Place Winner
Entry #439 — Dusseau Thomas — 2002 Honda Civic

 

Class #39 – HONDA COMPACT WILD (CIVIC, DEL SOL, CRX, ETC)
No Entries


Class #40 – HONDA OTHER MILD (ACCORD, PRELUDE, ETC)
No Entries


Class #41 – HONDA OTHER WILD (ACCORD, PRELUDE, ETC)
No Entries


Class #42 – ACURA MILD
1 Place Winner
Entry #147 — Nicole Parks — 2005 Acura RSX
2 Place Winner
Entry #545 — Shawn South — 1991 Acura NSX
3 Place Winner
Entry #438 — BRANDON BERGER — 1998 Acura Integra


Class #43 – ACURA WILD
No Entries


Class #44 – SCION ALL MILD (TC, XA, XB, XD)
1 Place Winner
Entry #690 — Matt Yanders — 2006 Scion XB
2 Place Winner
Entry #423 — M itchel Epley — 2008 Scion TC
3 Place Winner
Entry #245 — Bradley Snead — 2013 Scion FR-S


Class #45 – SCION ALL WILD (TC, XA, XB, XD)
1 Place Winner
Entry #312 — M ark M cKee — 2008 Scion XB
2 Place Winner
Entry #5 — Chris Gosda — 2008 Scion TC


Class #46 – TOYOTA MILD
1 Place Winner
Entry #687 — Cornell Hogan — 1994 Toyota Supra
2 Place Winner
Entry #399 — Justin M urray — 2000 Toyota Celica


Class #47 – TOYOTA WILD
No Entries


Class #48 – MAZDA COMPACT ALL (rx7, rx8, MIATA)
1 Place Winner
Entry #59 — Quint Brown — 2007 M azda mazdaspeed3


Class #49 – VW ALL
1 Place Winner
Entry #527 — Danny Robbins — 1974 Volkswagen Beetle
2 Place Winner
Entry #541 — Paul Carlon — 2010 Volkswagen Jetta
3 Place Winner
Entry #237 — Chad Miller — 2004 Volkswagen r32


Class #50 – MITSUBITISHI/EAGLE ALL
1 Place Winner
Entry #369 — Brad Nordmeyer — 1997 Eagle Talon
2 Place Winner
Entry #432 — Chris M cM ahon — 1999 M itsubishi Eclipse
3 Place Winner
Entry #389 — M ike Larimore — 2003 M itsubishi Eclipse


Class #51 – NISSAN/HYUNDAI ALL
1 Place Winners
Entry #266 — Jessica Hecker — 2012 Hyundai Accent
Entry #48 — Christopher R M ason — 2009 Nissan 370z
2 Place Winners
Entry #3 — Blake Sidwell — 2004 Nissan 350z
Entry #404 — Chris Ayres — 2005 Nissan Altima
Entry #54 — Christopher Wells — 2008 Hyundai Tiburon
3 Place Winners
Entry #567 — M att Polena — 2007 Nissan 350z
Entry #408 — M ichael Creager — 2010 Hyundai Genesis


Class #52 – ALL OTHER CARS (BMW, SUBARU, ETC)
1 Place Winner
Entry #51 — Allison Cline — 2007 Lexus IS 250
2 Place Winner
Entry #57 — Frederick Kelsey — 2010 Infiniti g37
3 Place Winner
Entry #25 — Eric Allen — 2005 Subaru Impreza WRX


Class #53 – FULLSIZE CAR ALL (CAPRICE, IMPALA, TOWN CAR, LTD)
1 Place Winner
Entry #533 — Don Lark — 1964 Chevrolet Impala
2 Place Winner
Entry #37 — M ike Sublett — 1972 Oldsmobile Cutlass
3 Place Winner
Entry #44 — Alan Robinson — 1978 Chevrolet Impala


Class #54 – LOWRIDER CAR ALL (WIRE WHEELS, CRUSHED VELVET, ETC)
1 Place Winner
Entry #615 — David Craig — 1986 Buick Regal
2 Place Winner
Entry #309 — Andres Lozano — 1964 Chevrolet Impala
3 Place Winner
Entry #647 — David Corona — 1983 Buick Regal


Class #55 – EXOTIC CAR ALL
1 Place Winner
Entry #203 — Mark Lee — 1968 Jaguar E Type
2 Place Winner
Entry #349 — Allen Labo — 1999 BM W 328i
3 Place Winner
Entry #138 — Mike Peplinski — 1998 Jaguar xk8


Class #56 – STREET MACHINE/STREET ROD ALL
1 Place Winner
Entry #380 — Trent & Tricia Vanarsdalen — 2010 Chevrolet Camaro
2 Place Winner
Entry #386 — John Wargo — 1969 Chevrolet Camaro
3 Place Winner
Entry #371 — Brian Nordmeyer — 1969 11 Chevelle SS


Class #57 – CLASSIC CAR ALL (ALL ORIGINAL OR MOSTLY STOCK)
1 Place Winner
Entry #551 — Jeremy Alvey — 1959 Ford Thunderbird


Class #58 – RAT ROD STYLE ALL
1 Place Winner
Entry #335 — Seth M cDowell — 1948 11 TRUCK


Class #59 – MOTORCYCLE AMERICAN ALL
1 Place Winner
Entry #377 — Kenny Watts — 1983 Homemade Draggon Bike
2 Place Winner
Entry #486 — Alvin Barnes — 2006 Saxon Chopper
3 Place Winner
Entry #378 — Jerry Simmons — 2002 Chopper Borget


Class #60 – MOTORCYCLE FOREIGN ALL
1 Place Winner
Entry #493 — Dan Asher — 2000 65 Hayabusa
2 Place Winner
Entry #525 — Jared Aydelotte — 2004 65 Hayabusa
3 Place Winner
Entry #298 — BRAD M ESICK — 1998 KAWASAKI VULCAN


Class #61 – UNDER CONSTRUCTION CAR ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)
1 Place Winner
Entry #341 — Corey Jackowski — 1998 Dodge Neon


Class #62 – UNDER CONSTRUCTION TRUCK ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)
1 Place Winner
Entry #301 — Keith Flora — 1993 GM C Jimmy
2 Place Winner
Entry #686 — M ike Rovansek — 1983 Chevrolet s10 Pickup
3 Place Winner
Entry #466 — Judith Santana — 1987 M azda B-Series Pickup


Class #63 – BICYCLE ALL
1 Place Winner
Entry #177 — RJ Blackledge — 2012 Blue Bike BIKE
2 Place Winner
Entry #175 — Carrie Blackledge — 2010 Custom Bike
3 Place Winner
Entry #178 — Randy Blackledge — 2013 BIKE BIKE


Class #64 – SPECIAL INTEREST (GOLF CARTS, TOY CARS, MINI CHOPPERS, ETC)
1 Place Winner
Entry #549 — Kyle Baumgartner — 2011 Radio Flyer
2 Place Winner
Entry #697 — JEREM Y BUCHNEICK — 2005 YAMAHA g22
3 Place Winner
Entry #694 — Tony Buchmeier — 2008 Golf Cart Golf Cart


Class #65 – AUDIO ALL
see audio results


Class #66 – 2000 AND UP GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)
1 Place Winner
Entry #542 — Rob Worman — 2003 Chevrolet s10 Pickup
2 Place Winners
Entry #495 — Jeff Cook — 2000 11 Sio
Entry #113 — Josh Richardson — 2002 GM C Sonoma
3 Place Winner
Entry #443 — James Raley — 2000 Chevrolet s10 Pickup


 


 

 

Slamology 2012
Automotive and Music Festival 


Winning Results

**** DB DRAG RACING RESULTS. 

 

dB Drag      http://www.termpro.com/asp/officialevent.asp?EventID=12453&Method=1001 

Bass Race   http://www.termpro.com/asp/officialevent.asp?EventID=12453&Method=1002 

IASCA   http://www.termpro.com/asp/officialevent.asp?EventID=12709&Method=1

 

Best Of Show Entry #301 — John Wargo — 1968 orange Camaro SSAWD

Best Paint Entry #666 — Keith Wampler — 2006 Black Dodge Magnum

Best Interior Entry #541 — Stephen Dangelo — 1993 BLACK Ford Ranger

Best Engine Entry #655 — Aaron Gribben — 1968 Black/Silver/Green Chevrolet Suburban

Best Engineered Entry #533 — MARK REEVES — 2007 SILVER Chevrolet SILVERADO 3500 HD DUALLY

Longest Distance Entry #181 — Jeanene Hayes — 1999 WHITE Ford Crown Victoria Police Car

Club Participation

Adrenaline Rush – 22 Members


Class 01 – 82 – 93 GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15)

3rd Place Winners

Entry #634 — Dustin Pugh — 1991 gray and silver Chevrolet S10

2nd Place Winners

Entry #131 — C.J. Duban — 1990 blue/ silver Chevy S-10

1st Place Winners

Entry #30 — Collin Harmon-Hodge — 1984 BLACK GREY PRIMER chevy S-10


Class 02 – 82 – 93 GM MINI TRUCK WILD (S-10, S-15)

3rd Place Winners

Entry #578 — MATT LAWRENCE — 1993 BLUE Chevrolet S10

2nd Place Winners

Entry #565 — keith Heckathorne — 1992 electric lime GMC sonoma

1st Place Winners

Entry #534 — SAMUEL HARPER III — 1985 ORANGE SILVER Chevrolet S10


Class 03 – 94 -99 GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)

3rd Place Winners

Entry #737 — Henry Nicola — 1995 Silver Chevrolet S-10

Entry #516 — Jeremy Weller — 1994 Black/White Chevrolet S-10

2nd Place Winners

Entry #660 — CJ Oglesby — 1994 Pink / Black GMC Sonoma

Entry #430 — Justin Cider — 1996 red/white Chevy S-10

1st Place Winners

Entry #654 — Chad Sperry — 1995 orange Chevrolet s10


Class 04 – 94 + GM MINI TRUCK WILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)

3rd Place Winners

Entry #628 — Brent Clark — 2000 snakeskin green pearl Chevrolet s10

2nd Place Winners

Entry #459 — Todd King — 1998 BLUE AND WHITE Chevy S-10

1st Place Winners

Entry #371 — Joshua Jochem — 1997 Green Chevy S-10


Class 05 – FORD RANGER MILD

3rd Place Winners

Entry #671 — Cody Nees — 1998 Black Ford Ranger

Entry #243 — Greg Bondy — 1999 two tone green gunmetal Ford Ranger

2nd Place Winners

Entry #673 — JACOB BUXTON — 1998 TAN Ford RANGER

1st Place Winners

Entry #763 — Lonnie Smith — 1988 black Ford ranger


Class 06 – FORD RANGER WILD

3rd Place Winners

Entry #144 — STEVE HAGER — 1991 BLUE Ford RANGER

2nd Place Winners

Entry #529 — JAMES BAUER — 1992 SILVER Ford RANGER

1st Place Winners

Entry #736 — Tom Townsend — 1994 Black & True Fire Ford Ranger


Class 07 – MAZDA TRUCK MILD

1st Place Winners

Entry #557 — Curtis Hagemeyer — 1987 white Mazda B2000


Class 08 – MAZDA TRUCK WILD

1st Place Winners

Entry #152 — Chris Chytry — 1988 green Mazda B2200


Class 09 – ISUZU TRUCK MILD

No Entries


Class 10 – ISUZU TRUCK WILD

2nd Place Winners

Entry #713 — KRIS STAMPER — 1991 GRAY Isuzu PICKUP

1st Place Winners

Entry #5 — KEN AND LISA MILLS — 1998 BABY BLUE Isuzu Hombre


Class 11 – TOYOTA TRUCK MILD

3rd Place Winners

Entry #20 — Christian Gamboa — 2005 black toyota Tacoma

2nd Place Winners

Entry #55 — Nick White — 1990 white and silver Toyota Pick Up

1st Place Winners

Entry #589 — LANCE TORMEY — 1998 RED Toyota TACOMA


Class 12 – TOYOTA TRUCK WILD

2nd Place Winners

Entry #252 — Derek Burkett — 1989 green Toyota Pickup

1st Place Winners

Entry #455 — Richard Knip — 1990 GREEN Toyota pick-up


Class 13 – DATSUN/NISSAN TRUCK MILD

3rd Place Winners

Entry #721 — Ryan Conway — 1987 BLUE Nissan hARDBODY

2nd Place Winners

Entry #484 — Katherine De La Cruz — 1994 red Nissan Hardbody

1st Place Winners

Entry #341 — Troy Davis — 1971 blue Datsun 521 Truck


Class 14 – DATSUN/NISSAN TRUCK WILD

No Entries


Class 15 – DODGE MINI TRUCK ALL (D50, DAKOTA)

3rd Place Winners

Entry #352 — Joseph Hobbs — 1989 SILVER Dodge Dakota

2nd Place Winners

Entry #258 — Elizabeth Rhodes — 2007 BLACK Mitsubishi Raider

1st Place Winners

Entry #745 — Joshua Clark — 2004 Rainbow Dodge Dakota


Class 16 – MINI SUV MILD (BLAZER,SPORTAGE, ETC)

3rd Place Winners

Entry #415 — Micheal Burge — 2001 RED Chevy Blazer

2nd Place Winners

Entry #665 — Jason Prediert — 2001 orange grey teal Ford explorer

Entry #692 — Eric Channel — 2003 Red Chevrolet Blazer

1st Place Winners

Entry #469 — Sue Ellen Sopher — 2000 ORANGE AND PEWTER Chevy Blazer


Class 17 – MINI SUV WILD (BLAZER, SPORTAGE, ETC)

2nd Place Winners

Entry #119 — Brad Dumas — 1995 WHITE AND GREEN GMC Jimmy

1st Place Winners

Entry #669 — Joseph Bobbitt — 1997 White Chevrolet Blazer


Class 18 – MIDSIZE SUV MILD (DURANGO, ENVOY, TRAILBLAZER, EXPLORER, ETC)

3rd Place Winners

Entry #402 — Adrian Wallace — 2002 BLACK Chevrolet Trailblazer

Entry #508 — JOSH/MOLLY HAWK — 2006 SILVER Jeep GRAND CHEROKEE

2nd Place Winners

Entry #569 — Tanner Sizemore — 1999 blue Chevrolet blazer

1st Place Winners

Entry #370 — David Smith — 2004 BLUE GMC Envoy


Class 19 – MIDSIZE SUV WILD (DURANGO, ENVOY, TRAILBLAZER, EXPLORER, ETC)

3rd Place Winners

Entry #334 — Shawn Mattingly — 1989 Silver/Purple/Orange Chevrolet S-10 Blazer

2nd Place Winners

Entry #303 — John Wargo — 2001 COPPER AND BLACK Dodge Durango

1st Place Winners

Entry #66 — Patrick Rapin — 2002 Gold GMC Envoy


Class 20 – LIFTED MINI ALL

1st Place Winners

Entry #540 — JIMMY DAVENPORT — 1994 PRIMER Ford RANGER 4X4


Class 21 – LIFTED FULLSIZE ALL

3rd Place Winners

Entry #610 — Bill Merida — 1995 green Chevrolet 1500

2nd Place Winners

Entry #609 — JASON BRATTAIN — 1995 BLACK Chevrolet K 1500

Entry #630 — Tom VanDevender — 1978 green Chevrolet C10

1st Place Winners

Entry #37 — Alan Fall — 1978 red yellow Chevy Blazer


Class 22 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY MILD

3rd Place Winners

Entry #248 — Ben Taylor — 2009 White Dodge Ram 1500

Entry #536 — SCOTT LATHAM — 2011 BLACK Ford F150 SVT

Entry #405 — Jordan Frye — 1992 GREEN AND BLACK Chevrolet Truck

2nd Place Winners

Entry #419 — Tony Hamble Jr. — 2007 Metalic Blue Chevy Silverado

Entry #90 — Gus Pournaras — 2011 BLACK Dodge Ram

1st Place Winners

Entry #302 — John Wargo — Ford black and copper Ford F150


Class 23 – FULLSIZE TRUCK NON DUALLY WILD

2nd Place Winners

Entry #325 — Sherry Kurtz — 1995 Pink GMC Sierra

1st Place Winners

Entry #39 — Shawn Campbell — 1994 Green Chevy 1500 Extended Cab


Class 24 – FULLSIZE SUV MILD (SUBURBAN, TAHOE, EXCURSION, ETC)

3rd Place Winners

Entry #725 — Troy Sorenson — 2005 black Chevrolet tahoe

Entry #406 — Kimberly Williams — 1992 Black / Grey Chevy Suburban

2nd Place Winners

Entry #492 — ERIC HOPPE — 2010 WHITE Chevrolet TAHOE

1st Place Winners

Entry #414 — Kiel Klopfenstein — 2001 Green / Tan Ford Excursion


Class 25 – FULLSIZE SUV WILD (SUBURBAN, TAHOE, EXCURSION, ETC)

3rd Place Winners

Entry #587 — KYLE GRIFFIN — 1989 BLACK BLUE Chevrolet Suburban

2nd Place Winners

Entry #44 — John Ramsey — 1997 BLACK CHERRY Chevy Tahoe

1st Place Winners

Entry #76 — Christina Penrod — 1999 multi color Cadillac Escalade


Class 26 – DUALLY ALL

3rd Place Winners

Entry #507 — Scott Agnew — 1996 Black/Orange Chevrolet 3500

2nd Place Winners

Entry #465 — Johnathan Bilsky — 2001 black blue Dodge Ram

1st Place Winners

Entry #746 — CLYDE POLK — 1994 A LOT Chevrolet 3500 DUALLY


Class 27 – VAN ALL

3rd Place Winners

Entry #810 — Anthony Buchaman — 2012 Grey / Black Chevrolet Express Van

2nd Place Winners

Entry #743 — Chris Norris — 1992 blue Chevrolet astro

1st Place Winners

Entry #668 — DONALD JAMES — 2005 BLACK Honda ODYSSEY TOURING


Class 28 – LOWRIDER TRUCK ALL (WIRE WHEELS, CRUSHED VELVET, ETC)

3rd Place Winners

Entry #293 — Steven Adams — 2000 White Chevy S-10

2nd Place Winners

Entry #819 — Chris Stevens — 1992 Maroon Chevrolet S-10

1st Place Winners

Entry #548 — Jose Garduno — 1995 Purple Chevrolet S-10


Class 29 – CLASSIC TRUCK ALL (PRE 1988)

2nd Place Winners

Entry #458 — AJay Bratsch — 1954 blue/rust GMC 100

1st Place Winners

Entry #296 — Kevin Case — 1964 Custom Green Chevy C-10 Truck


Class 30 – GM COMPACT MILD (CAVALIER, SUNFIRE, GRAND AM, SATURN, ETC)

3rd Place Winners

Entry #191 — Indy Body Werks Body Shop — 2006 creepers Chevrolet cobalt

Entry #123 — Corri Siwik — 2006 PURPLY BLUE Chevy Cobalt SS

2nd Place Winners

Entry #223 — Justin Morris — 2001 BLACK Pontiac Grand AM GT

1st Place Winners

Entry #256 — Dustin Nutt — 1999 gold Pontiac Grand Am


Class 31 – GM COMPACT WILD (CAVALIER, SUNFIRE, GRAND AM, SATURN, ETC)

3rd Place Winners

Entry #348 — Nick Cacciacarro — 2006 BLACK Pontiac G6

Entry #306 — Jason Price — 1999 multi Pontiac Grand Am

2nd Place Winners

Entry #49 — Spencer Guignet — 1995 WHITE Pontiac Sunfire

1st Place Winners

Entry #269 — Jason Carroll — 2001 Silver/Blue Pontiac Sunfire


Class 32 – FORD COMPACT MILD (ESCORT, FOCUS, ETC)

2nd Place Winners

Entry #116 — Denice M Passmore — 2001 Bright Red Ford Escort ZX2

1st Place Winners

Entry #236 — Blake Moore — 2009 Silver Ford Fusion


Class 33 – FORD COMPACT WILD (ESCORT, FOCUS, ETC)

3rd Place Winners

Entry #758 — Chad Bleeke — 2008 White Ford Fusion

2nd Place Winners

Entry #72 — Mike Davis — 1996 multi Ford Escort

1st Place Winners

Entry #552 — Adam Cutter — 1989 Teal Ford Probe


Class 34 – MOPAR COMPACT ALL (NEON, OMNI, ETC)

3rd Place Winners

Entry #120 — Travis Cline. — 2001 white Dodge Neon

2nd Place Winners

Entry #245 — Joshua Viertlbeck — 2005 orange Dodge Neon SRT-4

1st Place Winners

Entry #712 — ALLEN ECKERT — 2004 CUSTOM PURPLE Dodge SRT 4


Class 35 – GM MIDSIZE ALL (MONTE CARLO, GRAND PRIX, ETC)

3rd Place Winners

Entry #21 — Stephanie Raykovich — 1971 Pink Chevy Monte Carlo

2nd Place Winners

Entry #467 — Jeremy Alvey — 1993 red Chevy Corvette

1st Place Winners

Entry #183 — Tommy Jackson. — 2002 Red / Silver Chevy Impala


Class 36 – FORD MIDSIZE ALL (TAURUS, MISTANG, ETC)

3rd Place Winners

Entry #74 — Robert Spry — 2007 Grabber Blue Ford Mustang

Entry #81 — Jason Gram — 2007 BLACK Ford Mustang GT

2nd Place Winners

Entry #422 — Theresa Trump — 2005 White Ford Mustang

1st Place Winners

Entry #581 — RICHARD ROE JR — 2007 RED FIRE Ford MUSTANG GT


Class 37 – MOPAR MIDSIZE ALL (AVENGER, DAYTONA, STRATUS, ETC)

3rd Place Winners

Entry #42 — Susan Pardue — 2005 blue Chrysler 300 C

2nd Place Winners

Entry #89 — JAMES MORRISON — 2007 WHITE Chrysler 300

Entry #79 — John Tilka — 2004 Graphite Metalic Chrysler Crossfire

1st Place Winners

Entry #600 — mike keating — 1971 forest green Dodge demon


Class 38 – HONDA COMPACT MILD (CIVIC, DEL SOL, CRX, ETC)

3rd Place Winners

Entry #816 — Justin Fellows — 1992 Silver Honda Civic

Entry #105 — Cody Young — cody blue 2004 Honda

Entry #104 — Thomas Dusseau — 2002 red Honda Civic

2nd Place Winners

Entry #375 — TRU Motorsports — 2002 WHITE Honda S2000

Entry #114 — Shawn Roades — 2000 red and black Honda Civic SI

1st Place Winners

Entry #561 — LEE JOHNSON — 2007 SILVER Honda CIVIC SI


Class 39 – HONDA COMPACT WILD (CIVIC, DEL SOL, CRX, ETC)

3rd Place Winners

Entry #597 — angel herrera — 1992 cream Honda civic cx

2nd Place Winners

Entry #824 — SHAWN NAVA — 1992 WHITE Honda CIVIC HB

1st Place Winners

Entry #372 — TRU Motorsports — 2000 YELLOW Honda S2000


Class 40 – HONDA OTHER MILD (ACCORD, PRELUDE, ETC)

2nd Place Winners

Entry #573 — Nicole and Joe Littell — 1992 pink Honda prelude

1st Place Winners

Entry #474 — XLevel — 2004 WHITE Honda S2000


Class 41 – HONDA OTHER WILD (ACCORD, PRELUDE, ETC)

No Entries


Class 42 – ACURA MILD

3rd Place Winners

Entry #489 — Steve Vanek — 2006 black Acura RSX Type S

Entry #603 — toby kevoian — 1990 red Acura integra

2nd Place Winners

Entry #379 — Robert Kays — 1998 blue Acura Integra

1st Place Winners

Entry #142 — Derek Daufeldt — 1995 Red Acura Integra


Class 43 – ACURA WILD

1st Place Winners

Entry #115 — Nicole Parks — 2005 BLAZE ORANGE Acura RSX


Class 44 – SCION ALL MILD (TC, XA, XB, XD)

3rd Place Winners

Entry #817 — Matt Yanders — 2006 Blue Onxy Pearl Scion XB

Entry #204 — Michael Sentz — 2005 flint micha Scion TC

2nd Place Winners

Entry #349 — Eric Deem — 2008 BLACK Scion XB

1st Place Winners

Entry #58 — Justin Adams. — 2007 white Scion TC


Class 45 – SCION ALL WILD (TC, XA, XB, XD)

3rd Place Winners

Entry #1 — Chris Gosda — 2008 hot lave orange Scion TC

2nd Place Winners

Entry #311 — Mark McKee — Scio silver Scion XB

1st Place Winners

Entry #421 — Bennie Causby — 2005 black cherry pearl and silver Scion XB


Class 46 – TOYOTA MILD

1st Place Winners

Entry #232 — josh Wexler — 14 T black Toyota Supra


Class 47 – TOYOTA WILD

1st Place Winners

Entry #638 — LUCAS GLOYD — 1985 RED Toyota COROLLA LEVIN GT APEX


Class 48 – MAZDA COMPACT ALL (RX7, RX8, MIATA)

3rd Place Winners

Entry #373 — TRU Motorsports — 1995 BLACK Mazda RX 7

2nd Place Winners

Entry #4 — Christopher Bobka — 2007 Black Mazda RX8

1st Place Winners

Entry #636 — JOSH BAROWICZ — 2004 YELLOW Mazda RX8


Class 49 – VW ALL

3rd Place Winners

Entry #657 — AJ Fields — 1964 Red Volkswagen Beetle

2nd Place Winners

Entry #313 — Chad Miller — 2004 BLACK Volkswagen R32

Entry #327 — Kevin Monroe — 2008 Gray Volkswagon Jetta

1st Place Winners

Entry #767 — CORY ILLUM — 1998 BLUE WHITE Volkswagen JETTA


Class 50 – MITSUBITISHI/EAGLE ALL

3rd Place Winners

Entry #59 — Chris McMahon — 1999 maroon Mitsubishi Eclipse

Entry #404 — Mark Stevens — 2002 burgandy Mitsubishi Diamante

Entry #385 — Joe Gardner — 2003 blue Mitsubishi Evolution 8

2nd Place Winners

Entry #186 — Indy Body Werks Body Shop — 1997 creepers Eagle Talon

1st Place Winners

Entry #505 — MIKE LARIMORE — 2003 BLACK GREEN Mitsubishi ECLIPSE GTS


Class 51 – NISSAN/HYUNDAI ALL

3rd Place Winners

Entry #67 — Otaku Garage — 1995 flat black Nissan 240SX

2nd Place Winners

Entry #254 — Jordan Denman — 2010 White Hyundai Genesis Coupe

1st Place Winners

Entry #818 — jonathan thomas — 1998 silver moss Nissan 240 sx


Class 52 – ALL OTHER CARS (BMW, SUBARU, ETC)

3rd Place Winners

Entry #86 — Asylum Autowerks — 2001 SMOKE GREY BMW BMW328

2nd Place Winners

Entry #394 — Ryan Reeves — 2006 BLACK Subaru WRX

1st Place Winners

Entry #309 — Ryan Schebel — 2003 BLACK Lexus IS300


Class 53 – FULLSIZE CAR ALL (CAPRICE, IMPALA, TOWN CAR, LTD)

3rd Place Winners

Entry #766 — terry gipson — 1979 blue Chevrolet caprice

2nd Place Winners

Entry #478 — Brian Watson — 1996 BLACK Chevrolet Impala

1st Place Winners

Entry #93 — Kreative Bodywerks/Draggin Detroit — 1966 Gun Metal Chevy Cadillac


Class 54 – LOWRIDER CAR ALL (WIRE WHEELS, CRUSHED VELVET, ETC)

3rd Place Winners

Entry #378 — Jon Wick — 1996 pearl white Lincoln Town Car

2nd Place Winners

Entry #793 — David Craig — 1986 green Buick Regal

1st Place Winners

Entry #353 — Matt Murray — 1963 SILVER Impala Convertible


Class 55 – EXOTIC CAR ALL

2nd Place Winners

Entry #374 — TRU Motorsports — 2005 GREEN Maserati QUATRRO PORTE

1st Place Winners

Entry #710 — Mark Lee — 1968 blue Jaguar etype


Class 56 – STREET MACHINE/STREET ROD ALL

3rd Place Winners

Entry #189 — Indy Body Werks Body Shop — 1969 red Chevrolet chevelle

Entry #283 — Dream Street Graphics — 1967 ORANGE Chevy Camaro SS

2nd Place Winners

Entry #141 — Donnie Lark — 1964 Blue Chevy Impala SS Convertible

1st Place Winners

Entry #84 — Asylum Autowerks — 1969 YELLOW Chevrolet CAMARO


Class 57 – CLASSIC CAR ALL (ALL ORIGINAL OR MOSTLY STOCK)

3rd Place Winners

Entry #146 — Norman Benefiel — 1971 blue Opel GT

2nd Place Winners

Entry #436 — Joe Stayner — 1971 Dark Green Chrysler Newport Royal

1st Place Winners

Entry #682 — Aaron Markwell — 1971 Orange Plymouth Road Runner


Class 58 – RAT ROD STYLE ALL

2nd Place Winners

Entry #518 — Jason Ramsey — 1961 boyertown ice cream truck

1st Place Winners

Entry #568 — WILLY TRUMP — 1932 GRAY Ford ROADSTER


Class 59 – MOTORCYCLE AMERICAN ALL

3rd Place Winners

Entry #572 — Lisa Pentland — 2006 black Harley Vrod

2nd Place Winners

Entry #188 — Indy Body Werks Body Shop — 2010 cooper harley 2010

1st Place Winners

Entry #571 — Troy Pentland — 2004 black chopper buel


Class 60 – MOTORCYCLE FOREIGN ALL

3rd Place Winners

Entry #43 — Keith Pardue — 2002 red and blue Suzuki GSXR

2nd Place Winners

Entry #403 — Adrian Wallace — 2002 RED BLACK AND WHITE Yamaha M1

1st Place Winners

Entry #500 — Collins Lance — 2007 Grey/Black Kawasaki ZX6R


Class 61 – UNDER CONSTRUCTION CAR ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)

1st Place Winners

Entry #71 — Todd Miller — 2000 Frame/Teal Chevrolet S-10


Class 62 – UNDER CONSTRUCTION TRUCK ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)

3rd Place Winners

Entry #576 — Chris Bennett — 1994 primer Chevrolet S10

2nd Place Winners

Entry #686 — Dustin Puzey — 2000 Primer Ford Ranger

1st Place Winners

Entry #473 — Micheal Rovansek — 1983 metal Chevy S-10


Class 63 – BICYCLE ALL

3rd Place Winners

Entry #26 — Kylla Shivers — 2004 PURPLE Bratz Low Rider

Entry #35 — RJ Blackledge — 2011 FLAT BLACK RJ Custom Limo Bike

2nd Place Winners

Entry #34 — Carrie Blackledge — 2011 ORANGE RJ’s Custom Limo Bike

1st Place Winners

Entry #33 — Randy Blackledge Sr. — 2010 RJ’s Custom Trike


Class 64 – SPECIAL INTEREST (GOLF CARTS, TOY CARS, MINI CHOPPERS, ETC)

3rd Place Winners

Entry #651 — Sean Schnepper — 2011 Blue Club Car XRT 900

2nd Place Winners

Entry #517 — Jason Ramsey — 1999 G16A golf cart Yahama

1st Place Winners

Entry #570 — Troy Pentland — 1990 RED Peterbilt Semi


Class 65 – AUDIO ALL

1st Place Winners

Entry #502 — Antonio Ramirez — 2003 blue Chevrolet cavalier ls sport


Class 66 – 2000 AND UP GM MINI TRUCK MILD (S-10, S-15, COLORADO, CANYON)

3rd Place Winners

Entry #520 — JUSTIN FARDO — 2000 BLUE GMC SONOMA

2nd Place Winners

Entry #717 — Nick Wenzel — 2000 Red Chevrolet S-10

Entry #174 — Timothy Wade — 2002 tri color GMC Sonoma

1st Place Winners

Entry #631 — BRAD HIBBS — 2000 BLUE GMC SONOMA

 


 

Slamology 2011 Automotive and Music Festival Winning Results

 

 

DB DRAG RESULTS..  ***CLICK HERE***

  Bass Race Results… ***CLICK HERE***


alt

2011 Automotive Class Competition Results


Class 01 – 82 – 93 GM MINI TRUCK MILD

1st Place Winners —

Entry #490 — TYLER HATKE — BLUE / BLACK Chevrolet S-10

________________________________________

Class 02 – 82 – 93 GM MINI TRUCK WILD

1st Place Winners —

Entry #401 — SAM HARPER III — 1985 ORANGE/SILVER Chevrolet S-10

________________________________________

Class 03 – 94 + GM MINI TRUCK MILD

3rd Place Winners

Entry #521 — KEN MILLS — BABY BLUE Isuzu HOMBRE

Entry #217 — Justin Stocker — 1996 RED WITH WHITE FLAMES Chevy S-10 3rd Place Winners

Entry #49 — Bryan Evans — 1999 black Chevrolet S-10

2nd Place Winners

Entry #426 — Dusten and Ashley Reid — 2001 Black GMC Sonoma

Entry #242 — Jacob Clark — 1999 Green and white Chevrolet S-10

Entry #518 — Thad Gross — 2000 multi Chevrolet S10

1st Place Winners

Entry #164 — David Simms — 2001 Blue Chevrolet S-10

________________________________________

Class 05 – FORD RANGER MILD

3rd Place Winners

Entry #173 — Brittany Mann — 1998 black Ford Ranger

2nd Place Winners

Entry #343 — Eric Henry — 1994 black, purple Ford Ranger

1st Place Winners

Entry #479 — Greg Bondy — 1999 green Ford Ranger

________________________________________

Class 07 – IMPORT MINI TRUCK MILD

3rd Place Winners

Entry #213 — Nick White — 1990 Black Toyota Pick-up

Entry #105 — Merrick Reynolds. — 1989 Toyota Pickup

2nd Place Winners

Entry #194 — Abrianna De La Cruz — 1994 red Nissan Truck

1st Place Winners

Entry #370 — Daniel Kness — 1988 purple Mazda B2200

________________________________________

Class 08 – IMPORT MINI TRUCK WILD

3rd Place Winners —

Entry #227 — Richard Knip — 1990 FLOR GREEN Toyota PICK UP

2nd Place Winners

Entry #430 — CORY ERWIN — 1992 GREEN Toyota PICKUP

1st Place Winners

Entry #443 — Charles Clarey — 1992 Corbon Black Toyota Pickup

________________________________________

Class 09 – MINI SUV MILD (BLAZER,SPORTAGE,XB,ETC)

3rd Place Winners

Entry #3 — Jonas Gruber — 2006 green Scion xB

2nd Place Winners

Entry #402 — MICHAEL CAMPBELL — 2005 SILVER Scion XB

1st Place Winners

Entry #53 — Asylum Autowerks — 1997 MULTI ORANGE Oldsmobile Bravada

________________________________________

Class 10 – MINI SUV WILD (BLAZER,SPORTAGE,XB,ETC)

3rd Place Winners —

Entry #502 — WILLIAM BODEN — 1984 GREEN/BLACK Ford BRONCO II

2nd Place Winners

Entry #281 — Tracy Agnew — 1997 BLACK, PURPLE, PINK Chevrolet Blzer

1st Place Winners

Entry #65 — BEN COSBY — 2006 BURGANDY Toyota SCION

________________________________________

Class 11 – MIDSIZE SUV MILD(DURANGO’S, ENVOY’S, TRAILBLAZERS, EXPLORERS, ETC)

3rd Place Winners

Entry #617 — ryan Taylor — 2001 Explorer Ford

Entry #155 — James Sain — 2006 BLACK Jeep Grand Cherokee

2nd Place Winners —

Entry #475 — JASON PREDIERI — 2001 ORANGE GREY Ford EXPLORER

1st Place Winners —

Entry #271 — DAN HORNER — 2001 BLACK AND COPPER Dodge Durango

________________________________________

Class 12 – MIDSIZE SUV WILD (DURANGO’S, ENVOY’S, TRAILBLAZERS, EXPLORERS, ETC)

2nd Place Winners

Entry #131 — Becky Rybolt — 2002 yellow Pontiac Aztek

1st Place Winners —

Entry #14 — Denny Mitchell — 2000 RED Dodge Durango

________________________________________

Class 13 – MIDSIZE TRUCK MILD (DAKOTA,COLORADO,CANYON,ETC.)

1st Place Winners

Entry #318 — Chris Gamboa — 2005 Black Sand Pearl Toyota Tacoma

________________________________________

Class 15 – LIFTED MINI

1st Place Winners —

Entry #348 — James Davidson — 1963 Willys SUV

________________________________________

Class 16 – LIFTED FULLSIZE

3rd Place Winners —

Entry #289 — Eric Burdsall — 2004 WHITE Chevy 2500 4×4

2nd Place Winners —

Entry #25 — Brandon Gulbranson — 1995 orange and white Ford bronco

1st Place Winners

Entry #137 — Alan Fall — 1978 red Chevy Blazer

________________________________________

Class 17 – FULLSIZE TRUCK MILD NON DUALLY

3rd Place Winners —

Entry #228 — Andy Cook — 200 BLACK Chevrolet Chevrolet Silverado

2nd Place Winners

Entry #269 — JOHN WARGO — 2011 COPPER AND BLACK Ford F150 Supercab

1st Place Winners

Entry #60 — Dave Breiner — 2004 Dodge SRT10

________________________________________

Class 18 – FULLSIZE TRUCK WILD NON DUALLY

2nd Place Winners

Entry #27 — Eric Kovach — 1984 LIME GREEN / BLUE Chevrolet C-10

1st Place Winners —

Entry #392 — Ray Price — 1972 Baby Poo Green Chevrolet C-10

________________________________________

Class 19 – FULLSIZE SUV MILD (SUBURBAN,TAHOE,EXCURSION, ETC)

3rd Place Winners —

Entry #613 — Scott Beasley — 1998 silver Ford expedition

2nd Place Winners —

Entry #20 — Rick Dennis — 1999 INDIGO BLUE Chevy Tahoe

1st Place Winners —

Entry #437 — Roy Dowdy — 2003 Silver/Burgandy Hummer H2

________________________________________

Class 20 – FULLSIZE SUV WILD (SUBURBAN,TAHOE,EXCURSION, ETC)

1st Place Winners —

Entry #15 — John Ramsey — 1997 Black cherry Chevy Tahoe

________________________________________

Class 21 – DUALLY ALL

1st Place Winners — 39 points (39%)

Entry #397 — JOHN KASBEN — 2000 BLACK Chevrolet C3500 CREW CAB DUALLY

________________________________________

Class 22 – MINI VAN ALL

2nd Place Winners —

Entry #78 — John Defosse — 1996 grey Chevrolet astro

1st Place Winners —

Entry #2 — Jason Heldman — 1994 teal blue Chevy Astro

________________________________________

Class 23 – FULLSIZE VAN ALL

1st Place Winners —

Entry #377 — Joe Gomez — 1983 Blue Chevrolet Van Full Size

________________________________________

Class 24 – CLASSIC TRUCK ALL PRE 73

1st Place Winners —

Entry #468 — JOE HENKE — 1950 BLUE Ford F1

________________________________________

Class 26 – LOWRIDER TRUCK MILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC.)

3rd Place Winners —

Entry #442 — TOMMY NEESE — 1988 Chevrolet S10

2nd Place Winners —

Entry #58 — Harriet and Steven Adams — 2000 WHITE Chevrolet S-10

1st Place Winners —

Entry #306 — Jose Garduno — 1995 purple Chevrolet S-10

________________________________________

Class 28 – GM COMPACT MILD (cavalier,grand am, saturn,etc)

3rd Place Winners —

Entry #161 — Nick Cacciacarro — 2006 BLACK Pontiac G6

Entry #112 — Laurie Johnson — 1997 RED Chevrolet Cavalier

Entry #214 — Justin D Morris — 2001 BLACK Pontiac Grand Am GT

2nd Place Winners —

Entry #175 — Patrick Rapin — 2003 Red and yellow Chevrolet Cavalier

1st Place Winners —

Entry #180 — Danielle Swindler — 1999 GOLD Pontiac Grand Am

________________________________________

Class 29 – GM COMPACT WILD (cavalier,grand am, saturn,etc)

3rd Place Winners —

Entry #345 — Spencer Guignet — 1995 white pontiac Sunfire Convertable

2nd Place Winners —

Entry #225 — David Gilles — 1985 orange Pontiac Fiero

1st Place Winners —

Entry #312 — Jason Carroll — 2001 SILVER Pontiac Sunfire

________________________________________

Class 30 – FORD COMPACT MILD

2nd Place Winners —

Entry #142 — Shaun Fisher — 2003 orange Ford Focus

1st Place Winners —

Entry #156 — Denice Passmore — 2001 Red Ford ZX2

________________________________________

Class 31 – FORD COMPACT WILD

2nd Place Winners —

Entry #201 — Mike Davis — 1996 multi Ford Escort

1st Place Winners —

Entry #84 — Connie and Adam Cutler — 1989 teal Ford Probe

________________________________________

Class 32 – MOPAR COMPACT MILD

4th Place Winners —

3rd Place Winners —

Entry #478 — JOSHUA VIERTLBECK — 2005 ORANGE BLAST Dodge SRT-4

Entry #473 — Cody Staifer — 2003 red Dodge neon

2nd Place Winners —

Entry #191 — Steve Hager — 1997 green Dodge Neon

1st Place Winners —

Entry #163 — Travis Cline — 2001 WHITE Dodge Neon

________________________________________

Class 34 – GM MIDSIZE ALL (MONTE CARLO,GRAND PRIX, ETC.)

3rd Place Winners —

Entry #508 — Halo Super Cars — 2011 gold Chevrolet camero

2nd Place Winners — 65 points (65%)

Entry #359 — Spade Kreations — 2010 BLUE Chevrolet CAMARO

1st Place Winners — 92 points (92%)

Entry #361 — Trent Vanarsdalen — 2010 butterscottch Chevrolet Camaro

________________________________________

Class 35 – FORD MIDSIZE ALL (TAURUS, MUSTANG, ETC.)

3rd Place Winners —

Entry #90 — Jason Hawley — 2005 white Ford Mustang

Entry #257 — Michael Myers — 2002 YELLOW Ford Mustang GT

2nd Place Winners —

Entry #102 — Clint Brock — 2004 torch red Ford Mustang

1st Place Winners —

Entry #111 — Glen Losey — 2003 BLACK Ford Mustang

________________________________________

Class 36 – MOPAR MIDSIZE ALL (AVENGER, DAYTONA, STRATUS, ETC.)

2nd Place Winners —

Entry #519 — JUSTIN JOHNSON — 2001 BLUE Dodge STRATUS

1st Place Winners —

Entry # — Mike Reyes — White Chrysler Crossfire

Entry #459 — JOHN TILKA — 2004 GRAPHITE METALIC Chrysler CROSSFIRE

________________________________________

Class 37 – HONDA COMPACT MILD (CIVIC, DEL SOL, CRX,ETC.)

3rd Place Winners —

Entry #316 — Anthony Ballenger — 2002 BLUE Honda Civic

Entry #548 — SETH MORROW — 2000 RED Honda CIVIC

Entry #151 — A.J. Doyle — 1999 black Honda Civic

2nd Place Winners —

Entry #303 — Michael Shaw II — 1993 sky Honda Civic Hatch

Entry #147 — Thomas Dusseau — 2002 red Honda Civic

1st Place Winners —

Entry #109 — Hector Lopez — 1998 Silver Honda Civic

________________________________________

Class 38 – HONDA COMPACT WILD (CIVIC, DEL SOL, CRX,ETC.)

3rd Place Winners —

Entry #148 — Shawn Roades — 2000 Red / Black Honda Civic SI

2nd Place Winners —

Entry #33 — Jeremy Lookis — 1994 RED Honda Civic

1st Place Winners

Entry #577 — Adam Murray — 1991 yellow and black Honda Civic

________________________________________

Class 39 – HONDA OTHER MILD (ACCORD, PRELUDE, ETC.)

3rd Place Winners —

Entry #98 — TRU Motorsports — 1999 WHITE Honda ACCORD

Entry #179 — Chris Jans — 2004 WHITE Honda Accord

2nd Place Winners —

Entry #132 — Chris Williams — 2003 Blue 2003 Honda

Entry #256 — JT (XLEVEL) COCHERELL — 2004 WHITE Honda S2000

1st Place Winners —

Entry #168 — Walter Arthur — 2003 BLUE Honda S2000

________________________________________

Class 40 – HONDA OTHER WILD (ACCORD, PRELUDE, ETC.)

1st Place Winners —

Entry #399 — Ryan Rintelman — 1993 Blue Honda Prelude

________________________________________

Class 41 – ACURA MILD

3rd Place Winners —

Entry #236 — Shawn South — 1991 Silver Acura NSX

2nd Place Winners —

Entry #528 — MICHAEL RODINO — 2004 BLACK Acura TL

1st Place Winners —

Entry #51 — Nicole Parks — 2005 Blaze Orange Acura RSX

________________________________________

Class 43 – TOYOTA/SCION MILD (CELICA,SCION TC,XA, ETC)

3rd Place Winners —

Entry #130 — Krystle Krska — 2011 Nautical blue scion tc

Entry #29 — Mitchel Epley — 2008 gray Scion tc

2nd Place Winners —

Entry #24 — Justin Adams — 2007 White Scion tc

Entry #22 — Greg DeMaio — 2003 THUNDER CLOUD METALLIC Lexus IS300

1st Place Winners —

Entry #472 — JOSH WEXLER — 1994 BLACK Toyota SUPRA

________________________________________

Class 44 – TOYOTA/SCION WILD (CELICA,SCION TC,XA, ETC) 1st Place Winners —

Entry #61 — Chris Gosda — 2008 orange, blue Scion TC

________________________________________

Class 45 – MAZDA COMPACT MILD (RX7, RX8,MIATA)

2nd Place Winners —

Entry #206 — Chris Bobka — 2007 BLACK Mazda RX8

1st Place Winners —

Entry #477 — DARREN SCHELLER — 1995 MONTEGO BLUE Mazda MIATA

________________________________________

Class 46 – MAZDA COMPACT WILD (RX7, RX8,MIATA)

1st Place Winners —

Entry #99 — TRU Motorsports — 1995 BLACK/CARBON Mazda RX 7

________________________________________

Class 47 – VW ALL

3rd Place Winners —

Entry #365 — Tyler parke — 1968 White Volkswagen Beetle

2nd Place Winners

Entry #469 — TONY DAMICKE — 2011 WHITE Volkswagen CC

1st Place Winners —

Entry #192 — Cory Illum — 1999 blue and white VW Jetta

________________________________________

Class 48 – MITSUBISHI/EAGLE MILD

2nd Place Winners —

Entry #139 — Corey Jackowski — 1995 BLACK Eagle Talon

1st Place Winners —

Entry #149 — Chris Super — 1998 BLUE Mitsubishi ECLIPSE

________________________________________

Class 49 – MITSUBISHI/EAGLE WILD

2nd Place Winners —

Entry #75 — Stephanie Normeyer — 1997 blue Eagle talon

1st Place Winners —

Entry #136 — Nicole Jones — 1999 BURANDY Mithubishi Eclipse

________________________________________

Class 50 – NISSAN/HYUNDAI MILD

3rd Place Winners —

Entry #221 — THOMAS DILLINGHAM — 1999 BLACK Infinit 130

Entry #419 — CHRISTOPHER AYERS — 2005 GRAY Nissan ALTIMA

Entry #283 — Jordan Denman — 2010 white Hyundai Genesis Coupe

2nd Place Winners —

Entry #260 — Christopher Mason — 2009 SILVER Nissan 370Z

1st Place Winners —

Entry #23 — Blake Sidwell — 2004 Silver Nissan 350Z

________________________________________

Class 52 – ALL OTHERS CARS ALL (BMW,SUBARU,ETC)

3rd Place Winners —

Entry #412 — J.C. MCCLELLAND — 1979 ORANGE AUSTI

______________________

Class 53 – FULLSIZE CAR ALL ALL (CAPRICE,IMPALA,TOWN CAR,ETC)

3rd Place Winners —

Entry # — Status Auto Customs — Orange Dodge Charger

Entry #507 — Halo Super Cars — 2006 matte white Dodge magnum

2nd Place Winners —

Entry #615 — Mark Vanderboegh — 2005 Black Chrysler 300

1st Place Winners —

Entry #1 — Sabrina Ullom — 1961 Green Chevy Impala

________________________________________

Class 54 – LOWRIDER CAR MILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC)

1st Place Winners

Entry # — Enrique Rodriguez — 1963 Blue Impala

________________________________________

Class 55 – LOWRIDER CAR WILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC)

1st Place Winners —

Entry #583 — WARNER WALLS — 1961 PURPLE Chevrolet IMPALA

________________________________________

Class 56 – EXOTIC CAR ALL

3rd Place Winners

Entry #566 — RICK LITTLE — 2011 BLACK LOTUS EVORA

2nd Place Winners —

Entry #220 — Allen Labo — 1999 grey BMW 328i

1st Place Winners

Entry #100 — TRU Motorsports — 2005 GREEN / BLACK Mazarati QUATTRO PORTE

________________________________________

Class 57 – STREET MACHINE/STREET ROD ALL

3rd Place Winners —

Entry #77 — Matt Patterson — 1963 Gold Nova SS

Entry #74 — Travis Hartwell — 1977 Silver Pontiac TransAm

2nd Place Winners —

Entry #417 — RICK JONES — 1957 RED Chevrolet BELAIR

1st Place Winners —

Entry #38 — Kreative Bodywerks — 1966 SILVER Chevy Nova

________________________________________

Class 58 – MOTORCYCLE AMERICAN ALL

3rd Place Winners —

Entry #511 — NICCI & CHRIS HERMAN — 1974 PATINA HARLEY RIGID SHOVEL

2nd Place Winners —

Entry #368 — Michael Anderson — 2006 Black jackpot

1st Place Winners —

Entry #71 — Donnie Williams — 2010 copper Harley custom

________________________________________

Class 59 – MOTORCYCLE FOREIGN ALL

3rd Place Winners —

Entry #455 — Keith Pardue — 2002 Reb and Blue Suzuki GSXR6

2nd Place Winners —

Entry #398 — Kenny Raney — 1998 Green Hulk Yamaha r1000

1st Place Winners —

Entry #366 — Michael Anderson — 2001 green, diamond plate ZX-9R

________________________________________

Class 60 – UNDER CONSTRUCTION CAR ALL (PRIMER,NO OR LITTLE INTERIOR)

1st Place Winners —

Entry #597 — Julian Bryant — 1967 primer Lincoln continental

________________________________________

Class 61 – UNDER CONSTRUCTION TRUCK ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)

3rd Place Winners —

Entry #140 — Chris Swigart — 1986 Black Chevrolet Elcamino

Entry #19 — Matt Martin — 1996 Chevrolet S-10

2nd Place Winners —

Entry #396 — JOSH JOCHEM — 1997 PRIMER GRAY Chevrolet S-10

1st Place Winners —

Entry #199 — Justin Short — 1969 Primer Gray Chevy K5 Blazer

________________________________________

Class 62 – LOWRIDER BIKE ALL

3rd Place Winners —

Entry #373 — RJ BLACKLEDGE — 2010 BLACK AND RED LOWRIDER BICYCLE

2nd Place Winners —

Entry #372 — CARRIE BLACKEDGE — 2010 ORANGE BICYCLE LOWRIDER BICYCLE

1st Place Winners —

Entry #374 — RANDY BLACKLEDGE — 2011 BLACK AND RED CUSTOM TRIKE BICYCLE

________________________________________

Class 63 – SPECIAL INTEREST

2nd Place Winners —

Entry #498 — TONY WILSON — 2010 RED BARSTOOL RACER RACER

1st Place Winners —

Entry #516 — DONAVAN BUCKLEY — 2005 ORANGE AND SILVER CUSTOM MINICHOPPER

________________________________________

Class 64 – GOLF CARTS ALL

2nd Place Winners —

Entry #390 — NICK RAMSEY — 2005 BURGANDY / SILVER CLUB CAR GOLF CART

1st Place Winners —

Entry #610 — chris parker — 2004 orange golf cart club car d.s.

________________________________________

Specialty Awards

Entry #418 — Kevin Case — 1964 Custom Green Chevrolet C-10 BEST PAINT

Entry #551 — JEREMY FORSYTH — 2000 BLUE Nissan FRONTIER BEST INTERIOR

Entry #311 — Lonnie Smith — 1998 BLACK Ford Ranger BEST ENGINE

Entry #448 — Trevor Basil — 2002 Gold GMC Envoy BEST ENGINEERED

Entry #436 — JOHN JACKSON — 1964 BLUEISH CORVAIR CORVAN Longest Distance

Entry #360 — Spade Kreations — 1988 GREEN Chevrolet CAPRICE BEST GRAPHICS

Editor Choice – Gauge Magazine.com

Entry #270 — JOHN WARGO — 1968 WHITE AND ORANGE Chevy Camero Convertible

Editor Choice – Street Trucks

Entry # 468 – JOE HENKE – 1950 Blue Ford F1 Editor Choice

Editor Choice – Muscle Car Power

Entry #38 – Pete Belans – 1966 Chevy Nova Editor Choice –

Editor Choice – Mini Truckin Magazine

Entry #551 — JEREMY FORSYTH — 2000 BLUE Nissan FRONTIER

BEST OF SHOW

Entry #270 — JOHN WARGO — 1968 WHITE AND ORANGE Chevy Camero Convertible


 

 

 

2010 Slamology Winning Result

Db Drag Racing Results CLICK HERE

BASS RACE Results CLICK HERE


 

 

Specialty Awards

Best of Show
Entry #292 — Indy Body Werks Body Shop — 2001 gold Suzuki hyabusa
Best Paint
Entry #11 — Brian Ostendorf — 1996 green/black Chevrolet Caprice
Best Interior
Entry #161 — Trent Vanarsdalen — 2010 butterscotch Chevrolet Camaro
Best Engine
Entry #299 — Don Vollmer — 1995 ocean pearl porsche blue Chevrolet s10
Best Engineered
Entry #212 — Mark Vanderboesh — 2005 black Chrysler 300
Longest Distance
Entry #80 — Jeff Smith — 2000 GREEN Nissan Xterra
Str8Up Skate Shop Best Hydraulic Setup
Entry #459 — Warner Walls — 1960 blue Chevrolet Imapala convertible

 


Club Participation Top Five…

Positive Force – 22
Adrenaline Rush – 21
Freaks of Nature – 10
Bitter Sweet Reality – 8
Indy Body Werks – 8


Class 01 – 82 – 93 GM MINI TRUCK MILD

2nd Place Winners
Entry #369 — Brandon Botten — 1989 Black Chevrolet S-10
1st Place Winners
Entry #22 — Zach Riedel — 1992 black Chevy S-10


Class 02 – 82 – 93 GM MINI TRUCK WILD

3rd Place Winners
Entry #478 — Eric Eckland — 1987 orange / white Chevrolet S-10 Extreme
2nd Place Winners
Entry #407 — matt lawrence — 1993 blue Chevrolet s10
1st Place Winners
Entry #495 — JEFF HELMS — 1988 RED Chevrolet S10


Class 03 – 94 + GM MINI TRUCK MILD

3rd Place Winners
Entry #125 — Mike Moretta — 2003 black Chevrolet S-10
Entry #383 — Thad Gross — 2000 red and multi Chevrolet xtreme
2nd Place Winners
Entry #290 — Indy Body Werks Body Shop — 1998 red GMC sanoma
1st Place Winners
Entry #285 — Kreative Bodywerks/Draggin Detroit — 1994 Blue Chevrolet S-10


Class 04 – 94 + GM MINI TRUCK WILD

3rd Place Winners
Entry #336 — daniel callahan — 2000 porsche blue Chevrolet s10
Entry #249 — Tim Hatcher — 2000 BLUE/WHITE Chevrolet S-10
2nd Place Winners
Entry #494 — SETH MCDOWELL — 1998 PEARL WHITE Chevrolet S10
1st Place Winners
Entry #314 — rodney bice — 1996 blue Chevrolet s10


Class 05 – FORD RANGER MILD

3rd Place Winners
Entry #416 — ROBERT NIEVES — 1993 GOLD SILVER Ford RANGER SPLASH
2nd Place Winners
Entry #53 — David Thompson — 1997 orange Ford Ranger Splash Supercab
1st Place Winners
Entry #334 — JOHN SCOTT — 98 RED Ford RANGER


Class 06 – FORD RANGER WILD

No Entries


Class 07 – IMPORT MINI TRUCK MILD

3rd Place Winners
Entry #272 — Christopher “CJ” Peavy — 1998 BLACK GREEN ORANGE Isuzu hOMBRE
Entry #406 — tim maiden — 1988 orange Mitsubishi mighty
Entry #382 — John Conrad — 1992 green Mazda B2200
2nd Place Winners
Entry #229 — Brian Kingsbury — 1984 SILVER Mazda B2000
1st Place Winners
Entry #162 — Jason Phelps — 1991 BLUE Toyota Pickup


Class 08 – IMPORT MINI TRUCK WILD

3rd Place Winners
Entry #263 — Anthony Lesher — 1994 Black/ Orange Isuzu Pup
2nd Place Winners
Entry #175 — Chuck Clarey — 1992 Gray Toyota Pickup
1st Place Winners
Entry #186 — Ronald Penwell — 1992 blue/silver Mazda B2200


Class 09 – MINI SUV MILD (BLAZER,SPORTAGE,XB,ETC)

3rd Place Winners
Entry #431 — ANDREW REMELIUS — 1998 RED GMC JIMMY
2nd Place Winners
Entry #177 — Tracy Agnew — 1997 purple/black Chevrolet Blazer
Entry #311 — Nick Rovansek — 1994 silver Chevrolet blazer
1st Place Winners
Entry #361 — DAVID PAUL SON JR — 1997 BLACK Oldsmobile BRAVADA


Class 10 – MINI SUV WILD (BLAZER,SPORTAGE,XB,ETC)

2nd Place Winners
Entry #153 — Brian Alvey — 2002 BLUE Chevrolet Blazer
1st Place Winners
Entry #146 — Robby Hohlt — 2002 red Chevrolet Blazer


Class 11 – MIDSIZE SUV MILD(DURANGO’S, ENVOY’S, TRAILBLAZERS, EXPLORERS, ETC)

3rd Place Winners
Entry #224 — Joey Meier — 2005 black Lincoln Aviator
Entry #47 — James Gillen — 2006 SILVER Chevrolet Trailblazer SS
2nd Place Winners
Entry #154 — Ryan Taylor — 2001 black/silver Ford Explorer XLT
1st Place Winners
Entry #491 — James Sain — 2006 black Jeep cherokee


Class 12 – MIDSIZE SUV WILD (DURANGO’S, ENVOY’S, TRAILBLAZERS, EXPLORERS, ETC)

2nd Place Winners
Entry #61 — Joe Rybolt — 2002 yellow Pontiac Aztec
1st Place Winners
Entry #259 — Dennis Mitchell — 2000 red Dodge Durango


Class 13 – MIDSIZE TRUCK MILD (DAKOTA,COLORADO,CANYON,ETC.)

3rd Place Winners
Entry #172 — Joe Hobbs — 1989 Silver Dodge Dakota
2nd Place Winners
Entry #303 — nathan isaacs — 2006 black GMC canyon
Entry #411 — lance tormey — 1998 red Toyota tacoma
1st Place Winners
Entry #405 — josh clark — 2004 Dodge dakota


Class 14 – MIDSIZE TRUCK WILD (DAKOTA,COLORADO,CANYON,ETC.)

2nd Place Winners
Entry #235 — Cody McFarland — 2005 BLACK CO Chevrolet Colorado
1st Place Winners
Entry #388 — joey titchenal — 1993 green Dodge dakota


Class 15 – LIFTED MINI

2nd Place Winners
Entry #481 — Geoff Gaffney — 2000 yellow Jeep wrangler
1st Place Winners
Entry #308 — james davenport — 1994 primer Ford ranger 4×4


Class 16 – LIFTED FULLSIZE

3rd Place Winners
Entry #247 — Cameron Hitzeman — 1997 burgundy Chevrolet tahoe
2nd Place Winners
Entry #307 — ALAN FALL — 1978 RED Chevrolet BLAZER
1st Place Winners
Entry #516 — FRED KURH — 2004 GREEN / PURPLE Chevrolet SILVERADO


Class 17 – FULLSIZE NON-GM TRUCK MILD NON DUALLY

3rd Place Winners
Entry #54 — Ben Taylor — 2009 white Dodge Ram 1500
2nd Place Winners
Entry #401 — Charles Hacker — 1998 Blue / Black Ford F150
Entry #71 — Ryan Faulkner — 2005 orange Dodge Ram 1500 Daytona
1st Place Winners
Entry #461 — sean and sandie hill — 2001 red/black Ford f150 harley davidson


Class 18 – FULLSIZE TRUCK WILD NON DUALLY

3rd Place Winners
Entry #226 — Jason Turner — 1989 ORANGE Chevrolet 1500
2nd Place Winners
Entry #331 — mike stout — 1992 yellow GMC sierra
Entry #170 — Tayfur Demiryapar — 1998 BLUE Ford F-150
1st Place Winners
Entry #398 — tony null — 1997 blue si Ford f150


Class 19 – FULLSIZE SUV MILD (SUBURBAN,TAHOE,EXCURSION, ETC)

3rd Place Winners
Entry #313 — eric golubic — 2003 black Chevrolet suburban
2nd Place Winners
Entry #509 — Anthony Shockwave — 2005 Red Hummer H2
1st Place Winners
Entry #448 — Roy Dowdy — 2003 burgandy and silver Hummer H2


Class 20 – FULLSIZE SUV WILD (SUBURBAN,TAHOE,EXCURSION, ETC)

3rd Place Winners
Entry #470 — KYLE SHAFTER — 1998 ORANGE/ AIR BRUSHED Ford EXPEDITION
2nd Place Winners
Entry #41 — Christina Penrod — 1999 custom Cadillac Escalade
1st Place Winners
Entry #6 — John Ramsey — 1997 BLACK CHERRY Chevrolet Tahoe


Class 21 – DUALLY ALL

3rd Place Winners
Entry #312 — Michael Rovansek — 1992 white Chevrolet dually
2nd Place Winners
Entry #354 — Kyle Walker — 2007 white Dodge Ram Dually
1st Place Winners
Entry #393 — Ross Stogsdill — 1985 Black/ Orange Chevrolet Crew Cab Dually


Class 22 – MINI VAN ALL

3rd Place Winners
Entry #415 — brad borraga — 1991 white Dodge caravan
2nd Place Winners
Entry #302 — Darrin Shivers — 99 white Chevrolet astro
Entry #476 — John Defosse — 1996 green Chevrolet astro
1st Place Winners
Entry #49 — Fidel Salinas — 1995 white primer Chevrolet Astro


Class 23 – FULLSIZE VAN ALL

2nd Place Winners
Entry #221 — Joe Gomez — 1983 blue and gold Chevrolet Full Size Van
1st Place Winners
Entry #356 — John Jackson — 1964 Blue Chevrolet Van


Class 24 – CLASSIC TRUCK ALL PRE 73

1st Place Winners
Entry #374 — Joe Henke — 1950 blue Ford F1


Class 25 – ALL TRUCK SUV RADICAL ALL

No Entries


Class 26 – LOWRIDER TRUCK MILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC.)

2nd Place Winners
Entry #37 — Steven Adams — 2000 White Chevrolet S-10
Entry #84 — Michael Whitington — 1996 GREEN Chevrolet S-10
1st Place Winners
Entry #357 — JOSE GARDUNO — 1995 PURPLE Chevrolet S10


Class 27 – LOWRIDER TRUCK WILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC.)

No Entries


Class 28 – GM COMPACT MILD (cavalier,grand am, saturn,etc)

3rd Place Winners
Entry #297 — Anthony Love — 2006 yellow Chevrolet Cobalt SS/SC
Entry #148 — Todd Simmons — 2007 BLACK Chevy Cobalt SS
2nd Place Winners
Entry #62 — Andrew Kunzeman — 2006 yellow / black Chevrolet Cobalt SS
1st Place Winners
Entry #429 — DUSTIN NUTT — 1999 GOLD Pontiac GRAND AM


Class 29 – GM COMPACT WILD (cavalier,grand am, saturn,etc)

3rd Place Winners
Entry #195 — Patrick Rapin — 2003 Red and yellow Chevrolet Cavalier
2nd Place Winners
Entry #422 — JASON CARROLL — 2001 SILVER Pontiac SUNFIRE
1st Place Winners
Entry #227 — Aaron Chandler — 1996 Prowler yellow Chevrolet Beretta


Class 30 – FORD COMPACT MILD

2nd Place Winners
Entry #127 — Shaun Fisher — 2003 orange,blue, silver Ford Focus
1st Place Winners
Entry #327 — dale nelson — 2001 blue black Mercury cougar


Class 31 – FORD COMPACT WILD

1st Place Winners
Entry #173 — Mike Davis — 1996 BLACK Ford Escort


Class 32 – MOPAR COMPACT MILD

3rd Place Winners
Entry #69 — Amanda Gysin — 2001 silver Dodge Neon
2nd Place Winners
Entry #348 — STEPHEN HAGER — 1997 GREEN Dodge NEON
1st Place Winners
Entry #21 — Travis Cline — 2001 White Dodge Neon


Class 33 – MOPAR COMPACT WILD

1st Place Winners
Entry #291 — Indy Body Werks Body Shop — 2003 blue Chrysler pt cruiser


Class 34 – GM MIDSIZE 1987+ (MONTE CARLO,GRAND PRIX, ETC.)

3rd Place Winners
Entry #523 — samuel howell — 1988 white Chevrolet monte carlo
Entry #457 — RYAN DRIVER — 1987 PEARL SILVER Chevrolet MONTE CARLO
2nd Place Winners
Entry #442 — Alan Robinson — 1978 Copper Chevrolet Impala
Entry #239 — Emily Smith — 2005 WHITE Pontiac GRAND PRIX GTP
1st Place Winners
Entry #469 — KYLE SHAFTER — 2002 BURGUNDY / SILVER Chevrolet IMPALA


Class 35 – FORD MIDSIZE ALL (TAURUS, MUSTANG, ETC.)

3rd Place Winners
Entry #248 — Adrian Sutherlin — 1998 lazer red Ford Mustang Cobra
2nd Place Winners
Entry #413 — Matt Newman — 1993 Red Ford Mustang
Entry #95 — Adam Moore — 1991 black Ford Mustang
1st Place Winners
Entry #512 — BUDDY STANTON — 2003 ORANGE AND BLUE Ford TAURUS
Entry #375 — Willy Trump — 2005 White Ford Mustang


Class 36 – MOPAR MIDSIZE ALL (AVENGER, DAYTONA, STRATUS, ETC.)

3rd Place Winners
Entry #76 — Matt Hoover — 2001 white Chysler Sebring
2nd Place Winners
Entry #499 — Nathaniel Hale — 2006 Orange / Silver Chrysler Sebring
Entry #88 — Ryan Tousignant — 2008 Orange Dodge Caliber SRT-4
1st Place Winners
Entry #254 — Adam Bronstrup — 2000 orange and white Dodge Stratus


Class 37 – HONDA COMPACT MILD (CIVIC, DEL SOL, CRX,ETC.)

3rd Place Winners
Entry #473 — ERIC MOSALE — 2008 GREY Honda CIVIC
Entry #72 — Seth Morrow — 2000 red Honda Civic
Entry #98 — Thomas Dusseau — 2002 red Honda Civic
2nd Place Winners
Entry #108 — Shawn Roades — 2000 red / black Honda Civic SI
1st Place Winners
Entry #79 — Alfredo Garcia — 2000 orange/ white Honda Civic
Entry #213 — Kevin Monroe — 2007 Red Honda Civic


Class 38 – HONDA COMPACT WILD (CIVIC, DEL SOL, CRX,ETC.)

1st Place Winners
Entry #410 — Michael Hoerth — 2002 Dk.Blue Honda Civic


Class 39 – HONDA OTHER MILD (ACCORD, PRELUDE, ETC.)

3rd Place Winners
Entry #385 — Shawn Meadows — 2001 White Honda Accord Coupe
Entry #338 — Nicole and Joe Littell — 1992 pink Honda Prelude
2nd Place Winners
Entry #110 — Justin Haney — 2006 blue Honda Accord
Entry #188 — Andrew Holland — 1998 DARK BLUE / BLACK Honda Accord
1st Place Winners
Entry #490 — BRIAN HOMSANGPRADIT — 1992 BLUE/SILVER Honda PRELUDE


Class 40 – HONDA OTHER WILD (ACCORD, PRELUDE, ETC.)

No Entries


Class 41 – ACURA MILD

2nd Place Winners
Entry #101 — Brandon Berger — 1998 red Acura Integra GSR
1st Place Winners
Entry #245 — Joe Gibson — 1994 maroon Acura Integra


Class 42 – ACURA WILD

No Entries


Class 43 – TOYOTA/SCION MILD (CELICA,SCION TC,XA, ETC)

3rd Place Winners
Entry #91 — JESSICA Hecker — 2001 BLACK / RED Toyota MR2 SYDER
Entry #92 — Michael Annes — 2008 HOT LAVA ORANGE Scion XD RS 1
2nd Place Winners
Entry #124 — Mitchel Epley — 2008 grey Scion TC RS 4
1st Place Winners
Entry #26 — Justin Adams — 2007 white Scion TC


Class 44 – TOYOTA/SCION WILD (CELICA,SCION TC,XA, ETC)

1st Place Winners
Entry #20 — Chris Gosda — 2008 orange Scion TC


Class 45 – MAZDA COMPACT MILD (RX7, RX8,MIATA)

No Entries


Class 46 – MAZDA COMPACT WILD (RX7, RX8,MIATA)

1st Place Winners
Entry #266 — TRU Motorsports — 94 Black Mazda RX7


Class 47 – VW ALL

2nd Place Winners
Entry #246 — Andrea Crary — 1970 Green VW Convertable
1st Place Winners
Entry #169 — Sam Evans — 2009 White Volkswagen Rabbit


Class 48 – MITSUBISHI/EAGLE MILD

3rd Place Winners
Entry #99 — Jesse Parsons — 1995 black and green Mitsubishi Eclipse
2nd Place Winners
Entry #75 — Aaron Daily — 2003 silver Mitsubishi Evolution VIII
1st Place Winners
Entry #289 — Indy Body Werks Body Shop — 1997 blue Eagle talon


Class 49 – MITSUBISHI/EAGLE WILD

1st Place Winners
Entry #134 — Chris McMahon — 1999 MAROON AND SILVER Mitsubishi Eclipse


Class 50 – NISSAN/HYUNDAI MILD

3rd Place Winners
Entry #111 — Jason Gram — 2003 black Nissan Sentra SER-Spec V
Entry #5 — Blake Sidwell — 2004 silver Nissan 350z
2nd Place Winners
Entry #304 — dennis sanchez — 2005 black and orange Nissan 350z
1st Place Winners
Entry #484 — DONALD JAMES — 2008 RED Infiniti g37


Class 51 – NISSAN/HYUNDAI WILD

1st Place Winners
Entry #167 — Mike Shaw — 2004 satin black Nissan 350z


Class 52 – ALL OTHERS CARS ALL (BMW,SUBARU,ETC)

3rd Place Winners
Entry #460 — OTE Motorsports.com Kendall and Mark — 2003 blue Subaru wrx
2nd Place Winners
Entry #333 — shawn south — 2006 silver BMW 750LI
1st Place Winners
Entry #89 — Ariel Schlicher — 2007 Black / Pink Stripe Subaru STI


Class 53 – FULLSIZE CAR ALL ALL (CAPRICE,IMPALA,TOWN CAR,ETC)

3rd Place Winners
Entry #39 — Stephanie Beers — 1971 pink Chevrolet Monte Carlo
Entry #419 — JASON BROWN — 1970 SNAKESKIN Buick SKYLARK
Entry #389 — cory heiny — 1968 madador red Chevrolet impala
2nd Place Winners
Entry #368 — angel serrano — 1975 red flake Chevrolet caprice classic
1st Place Winners
Entry #207 — Gordan Adams — 2006 green Dodge charger


Class 54 – LOWRIDER CAR MILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC)

2nd Place Winners
Entry #522 — ryan ponce — 1963 white and blue Chevrolet impala
Entry #500 — Donald Willey — 1996 Green Chrysler Oldsmoblie
1st Place Winners
Entry #432 — scott przybylski — 2000 red Cadillac deville


Class 55 – LOWRIDER CAR WILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC)

No Entries


Class 56 – EXOTIC CAR ALL

2nd Place Winners
Entry #265 — TRU Motorsports — 56 Green Other Maserati
1st Place Winners
Entry #474 — Anthony Shockwave — 2001 Red Porsche GT 2


Class 57 – STREET MACHINE/STREET ROD ALL

3rd Place Winners
Entry #323 — 3d customs and indy body works . — 1967 blue Chevrolet camaro
2nd Place Winners
Entry #373 — Ron Barker — 1963 Red Chevrolet Nova
1st Place Winners
Entry #326 — Jake Moomey — 1954 Green Cadillac Belair


Class 58 – MOTORCYCLE AMERICAN ALL

1st Place Winners
Entry #283 — Michael Anderson — 2006 black victory jackpot obama bike


Class 59 – MOTORCYCLE FOREIGN ALL

3rd Place Winners
Entry #14 — Kenny Raney — 1998 candy green Yamaha R1000
2nd Place Winners
Entry #281 — Michael Anderson — 2003 bio mechanical Suzuki hayabusa
1st Place Winners
Entry #293 — Indy Body Werks Body Shop — 2001 pearl white Suzuki hyabusa


Class 60 – UNDER CONSTRUCTION CAR ALL (PRIMER,NO OR LITTLE INTERIOR)

3rd Place Winners
Entry #216 — Gary Smith — 1996 primer black Chevrolet Monte Carlo
Entry #359 — Joe Shenkel — 2001 Primer Gray Ford Taruas
2nd Place Winners
Entry #130 — Chris Swigart — 1986 black primer Chevrolet El Camino
Entry #129 — Corey Jackowski — 1998 Gray Dodge Neon
1st Place Winners
Entry #360 — Tommy Jactkson — 2002 Primer Gray Pontiac Grand AM


Class 61 – UNDER CONSTRUCTION TRUCK ALL (PRIMER, NO OR LITTLE INTERIOR)

3rd Place Winners
Entry #32 — Chris Dick — 1996 flat black Chevrolet S10
2nd Place Winners
Entry #439 — DARRIN HOWARD — 1996 CREAM GREY GMC SIERRA
Entry #455 — ken mills — 1998 multi Isuzu hombre
1st Place Winners
Entry #86 — Joshua Jochem — 1997 grey green/primer Chevrolet S-10


Class 62 – LOWRIDER BIKE ALL

3rd Place Winners
Entry #210 — Abrianna De La Cruz — 1962 silver purple Schwinn Apple Crate
2nd Place Winners
Entry #209 — Kylla Shivers — 2005 purple Bratz Bicycle
1st Place Winners
Entry #208 — Karissa Shivers — 2005 purple Bratz Bicycle


Class 63 – SPECIAL INTEREST

1st Place Winners
Entry #387 — donavan buckley — 2010 Blue/Red Custom Mini Chopper None


Class 64 – GOLF CARTS ALL

No Entries


Class 65 – Scion xB Mild

3rd Place Winners
Entry #42 — Jonas Gruber — 2006 Green Scion Xb
2nd Place Winners
Entry #231 — Mark McKee — 2008 Scion XB
1st Place Winners
Entry #270 — Bennie Causby — 2005 unknown Scion Scion XB


Class 66 – FULLSIZE GM TRUCK MILD NON DUALLY

3rd Place Winners
Entry #372 — DUSTIN STONE — 2004 MED BLUE Chevrolet SILVERADO
Entry #189 — Tony Hamble Jr. — 2007 metallic blue Chevrolet Silverado
2nd Place Winners
Entry #449 — steve barclay — 1995 white GMC sierra
1st Place Winners
Entry #94 — John Barbour — 1986 black and green Chevrolet C-10


Class 67 – GM J-Body Mild

3rd Place Winners
Entry #104 — Chris Super — 2001 BLACK AND SILVER Chevy Cavalier
2nd Place Winners
Entry #33 — Robert Richwine — 2004 blue Chevrolet Cavalier
Entry #8 — Josh King — 2001 Red Chevrolet Cavalier
1st Place Winners
Entry #132 — Spencer Guignet — 1995 white Pontiac Sunfire SE


Class 68 – GM MIDSIZE PRE 1987

3rd Place Winners
Entry #482 — MICHAEL MCGREGOR — 1986 BLUE Chevrolet CAPRICE WAGON
2nd Place Winners
Entry #412 — JASON BROWN — 1986 BURGANDY Chevrolet MONTE CARLO
1st Place Winners
Entry #420 — JASON BROWN — 1986 CHAMELEON Buick REGAL


Class 69 – HONDA S2000

3rd Place Winners
Entry #218 — JT Cocherell — 2004 white Honda S2000
2nd Place Winners
Entry #363 — Alex Macias — 2000 yellow Honda amusg 52000
1st Place Winners
Entry #67 — Walt Arthur — 2003 Honda S2000


 

Slamology 2009 Award Results

Congratulations to all Slamology 2009 Winners
slamlogy best of show
SPECIAL AWARD WINNERS
Best Of Show
Don Vollmer — 1995 blue Chevrolet s-10
Best Paint
Indy Body Werks Body Shop — 2002 BLACK Honda CBRR954
Best Interior
AARON CHANDLER — 1988 PROWLER YELLOW Chevrolet BERETTA
Best Engine
ALAN FALL — 1978 RED/YELLOW/ORANGE Chevrolet BLAZER
Best Engineered
Kenny Watts — 2009 Blue / Grey Chopper Custom
Longest Distance
Ryan Giroux — 1997 black GMC Sonoma
RideMakerz Choice
AARON CHANDLER — 1988 PROWLER YELLOW Chevrolet BERETTA

slamology club participation
Club Participation
Adrenaline Rush – 21Members

 

Class 01 – 82 – 93 GM MINI TRUCK MILD
3rd Place Winners
Entry #480 — Colby Robinson — 1990 Yellow Chevrolet S-10
2nd Place Winners
Entry #358 — KEVIN DAWSON — 1983 PURPLE AND ORANGE Chevrolet S10
Entry #156 — Ryan Krugler — 1991 Orange Chevy S-10
1st Place Winners
Entry #233 — Sam Harper III — 1985 Orange / Silver Chevy S-10

Class 02 – 82 – 93 GM MINI TRUCK WILD
2nd Place Winners
Entry #283 — Tracey Agnew — 1992 Orange / Black Chevy S-10
1st Place Winners
Entry #370 — MATT COULTHURST — 1988 SILVER/GREEN Chevrolet S10

Class 03 – 94 + GM MINI TRUCK MILD
3rd Place Winners
Entry #457 — EDDIE WHITEHOUSE — 2002 BLUE Chevrolet S10
Entry #356 — Thad Gross — 2000 Red Malti Chevrolet Xtreme S-10
2nd Place Winners
Entry #328 — DANIEL HEMAN — 1997 YELLOW Chevrolet S10
1st Place Winners
Entry #109 — Danny Riggs — 1999 green Chevy S-10
Entry #192 — Byron Morris — 1998 blue Chevy S-10

Class 04 – 94 + GM MINI TRUCK WILD
2nd Place Winners
Entry #421 — KYLE GOERTMILLER — 1994 TANGELO COPPER Chevrolet S-10
Entry #206 — Matt Christian — 1996 Teal Green Chevy S-10
1st Place Winners
Entry #450 — NICK CHERRONE — 1995 GREEN Chevrolet S10

Class 05 – FORD RANGER MILD
3rd Place Winners
Entry #492 — Josh Gillis — 2000 Black Ford Ranger
Entry #103 — Greg Bondy — 1999 green/silver Ford Ranger
2nd Place Winners
Entry #162 — Zac Harris — 2002 RED Ford Ranger
Entry #149 — ERIC HENREY — 1994 BLACK OPAL Ford Ranger
1st Place Winners
Entry #460 — Stephen D’Augelo — 1993 Black Ford Ranger
Entry #382 — Luke Wolak — 1993 Green Ford Ranger

Class 06 – FORD RANGER WILD
2nd Place Winners
Entry #161 — Greg Salatino — 1996 Blue Ford Ranger
1st Place Winners
Entry #243 — Ryan McFadden — 2000 Yellow Ford Ranger

Class 07 – IMPORT MINI TRUCK MILD
3rd Place Winners
Entry #472 — DANIEL KNESS — 1988 MAGENTA Mazda B2200
2nd Place Winners
Entry #448 — Duane Milby — 1990 green Nissan hardbody
Entry #262 — Mark Rondot — 1994 red Mazda B2200
1st Place Winners
Entry #112 — All Time Low Customs — 1989 Red / White Mazda B2200

Class 08 – IMPORT MINI TRUCK WILD
3rd Place Winners
Entry #245 — Zach Edwards — 1967 rust Datsun 520
Entry #374 — Casey Bastin — 1999 Blue Nissan Frontier
2nd Place Winners
Entry #323 — Bridges Jeff — 98 yellow Toyota tacoma
1st Place Winners
Entry #458 — CHUCK CLAREY — 1992 GUNMETAL Toyota PICK UP

Class 09 – MINI SUV MILD (BLAZER,SPORTAGE,XB,ETC)
3rd Place Winners
Entry #32 — Cory Wood — 2004 black Saturn Vue
2nd Place Winners
Entry #386 — BEN CAUSBY — 2005 BLACK CHERRY PEARL Scion XB
1st Place Winners
Entry #143 — Dan Condre — 1995 PURPLE Chevy S-10 Blazer

Class 10 – MINI SUV WILD (BLAZER,SPORTAGE,XB,ETC)
3rd Place Winners
Entry #274 — Miguel Gutierrez — 2005 BLUE Scion XB
2nd Place Winners
Entry #104 — Greg Bondy — 1989 GREEN AND BLACK Ford Bronco II
1st Place Winners
Entry #25 — Robert Hohlt — 2002 Red / Silver Chevy Blazer

Class 11 – MIDSIZE SUV MILD(DURANGO’S, ENVOY’S,
TRAILBLAZERS, EXPLORERS, ETC)

3rd Place Winners
Entry #98 — Jeremy Hughes — 2004 moonstone Chevy Trailblazer
2nd Place Winners
Entry #246 — Manuel Arriaga — 1999 Gold Jeep Grand Cherokee
Entry #467 — James Sain — 2006 black Jeep Grand Cherokee
1st Place Winners
Entry #224 — Dave Smith — 2004 blue/silver GMC Envoy

Class 12 – MIDSIZE SUV WILD (DURANGO’S, ENVOY’S,
TRAILBLAZERS, EXPLORERS, ETC)

No Entries

Class 13 – MIDSIZE TRUCK MILD
(DAKOTA,COLORADO,CANYON,ETC.)

2nd Place Winners
Entry #231 — Joe Hobbs — 1989 Silver Dodge Dakota
1st Place Winners
Entry #70 — Jim Wolfe — 1998 Black Dodge Dakota RT

Class 14 – MIDSIZE TRUCK WILD
(DAKOTA,COLORADO,CANYON,ETC.)

1st Place Winners
Entry #294 — INDY BODY WORKS . — 1990 BLUE Dodge DAKOTA

Class 15 – LIFTED MINI
2nd Place Winners
Entry #407 — JIM DAVIDSON — 1975 RED Toyota LANDCRUISER
1st Place Winners
Entry #55 — James Davenport — 1994 PRIMER Ford Ranger

Class 16 – FULLSIZE TRUCK MILD NON DUALLY
3rd Place Winners
Entry #525 — Sean Hill — 2001 Candy Red / Black Ford F-150 Harley Davidson Edt.
Entry #83 — Ron Spencer — 1994 green and silver Dodge Ram 2500
2nd Place Winners
Entry #60 — Jeremy Brown — 1995 Red GMC 1500
1st Place Winners
Entry #524 — Terry & Cindy Rice — 2003 Red Ford Lighting

Class 17 – FULLSIZE TRUCK WILD NON DUALLY
3rd Place Winners — 52 points (52%)
Entry #89 — Jason Turner — 1989 orange Chevy Silverado
2nd Place Winners — 57 points (57%)
Entry #117 — TAYFUR REED — 1998 BLUE Ford F-150
1st Place Winners — 63 points (63%)
Entry #278 — Chico Shaw — 2004 Black Nissan Titan

Class 18 – FULLSIZE SUV MILD
(SUBURBAN,TAHOE,EXCURSTION, ETC)

3rd Place Winners
Entry #115 — Mark Vanderboesh — 1993 BLUE Chevy Blazer
Entry #441 — ROY DOWDY — 2003 BURGANDY Hummer H2
2nd Place Winners
Entry #132 — Nick Rovansek — 2003 WHITE GMC Danalli
1st Place Winners
Entry #396 — Tory Sorensen — 2005 black Chevrolet tahoe

Class 19 – FULLSIZE SUV WILD
(SUBURBAN,TAHOE,EXCURSTION, ETC
)
No Entries

Class 20 – DUALLY ALL
3rd Place Winners
Entry #134 — Michael Rovansek — 1992 white Chevy Dually
2nd Place Winners
Entry #248 — cj pettit — 1986 orange Chevy Dually
1st Place Winners
Entry #353 — BILL DIETERICH — 1995 BLACK Chevrolet C3500 DUALLY

Class 21 – LIFTED FULLSIZE
3rd Place Winners
Entry #302 — Brett Gilmore — 2003 Grey Chevrolet 1500 HD
2nd Place Winners
Entry #172 — Paint By Jason — 2001 NEON GREEN Dodge 2500 RAM
1st Place Winners
Entry #523 — JOSH SIDES — 1977 AUDI BRILLIANT RED Chevrolet K10

Class 22 – MINI VAN ALL
2nd Place Winners
Entry #334 — brandon young — 1994 blue Chevrolet astro
1st Place Winners
Entry #15 — John DeFosse — 1996 GREEN Chevrolet Astro Van
Class 23 – FULLSIZE VAN ALL
1st Place Winners
Entry #321 — Joe Gomez — 1983 Blue Chevrolet Van

Class 24 – CLASSIC TRUCK ALL PRE 73
3rd Place Winners
Entry #366 — CHRIS & NICCI HERMAN — 1952 BROWN PRIMER Chevrolet
PICKUP
2nd Place Winners — 71 points (71%)
Entry #303 — andy james — 1955 red Chevrolet 3100
1st Place Winners — 73 points (73%)
Entry #198 — Mike Vancil — 1922 SNAKE SKIN GREEN Buick Roadster Pickup

Class 25 – ALL TRUCK SUV RADICAL ALL
No Entries

Class 26 – LOWRIDER TRUCK MILD (WIRE WHEELS,CRUSH
VELVET,ETC.)

2nd Place Winners
Entry #63 — James White — 1993 black Chevy S-10
1st Place Winners
Entry #318 — jose garduno — 1995 PURPLE Chevrolet S-10

Class 27 – LOWRIDER TRUCK WILD (WIRE
WHEELS,CRUSH VELVET,ETC.)

1st Place Winners
Entry #477 — DOUGLAS EHRENWALD — 1988 BLUE Suzuki SAMARI

Class 28 – BALLER TRUCK
3rd Place Winners
Entry #506 — Jeremy Wood — 2005 black Hummer H2
2nd Place Winners
Entry #309 — DOMINIC FELTY — 2003 PURPLE Hummer H2
1st Place Winners
Entry #508 — Kyle Shaffer — 1998 airbrushed Ford expedition

Class 29 – GM COMPACT MILD (cavalier,grand am, saturn,etc)
3rd Place Winners
Entry #393 — Kelsey Wendt — 2008 Black Chevrolet HHR
Entry #395 — ADRIAN WALLACE — 1996 WHITE Pontiac GRAND AM
2nd Place Winners
Entry #232 — Spencer Guignet — 1995 White Pontiac Sunfire
1st Place Winners
Entry #66 — Josh King — 2001 RED Chevy Cavalier

Class 30 – GM COMPACT WILD (cavalier,grand am, saturn,etc)
1st Place Winners
Entry #532 — derrick hudson — 1997 BLUE MOOD Chevrolet cavalier

Class 31 – FORD COMPACT MILD
3rd Place Winners
Entry #42 — Shaun Fisher — 2003 blue Ford Focus
2nd Place Winners
Entry #59 — Erik Buikema — 2002 silver Ford ZX2
Entry #335 — Brian Piper — 2003 silver Ford focus
1st Place Winners
Entry #495 — JASON DULY — 1995 BLUE Ford PROBE

Class 32 – FORD COMPACT WILD
1st Place Winners
Entry #79 — Mike Davis — 1996 black, turquoise Ford Escort

Class 33 – MOPAR COMPACT MILD
3rd Place Winners
Entry #352 — Matt Johnson — 1985 gold Dodge Omni
2nd Place Winners
Entry #95 — Jim Carmichael — 1998 Black Plymouth Neon
1st Place Winners
Entry #349 — Mitch Beckman — 1998 red Dodge neon

Class 34 – MOPAR COMPACT WILD
1st Place Winners
Entry #466 — Joseph Lindsey — 1997 multi Plymouth neon

Class 35 – GM MIDSIZE ALL (MONTE CARLO,GRAND PRIX,ETC.)
3rd Place Winners
Entry #251 — James Kirk — 1990 white Chevrolet Corvette
2nd Place Winners
Entry #218 — Jeremy Borden — 1980 orange Chevy Malibu
Entry #293 — MATT COOK — 92 RED Chevrolet CAMARO
1st Place Winners
Entry #259 — Stephanie Beers — 1971 TWO TONE PINK Chevy Monte Carlo

Class 36 – FORD MIDSIZE ALL (TAURUS, MUSTANG, ETC.)
3rd Place Winners
Entry #71 — Ray Wynn — 1992 White Ford Mustang
2nd Place Winners
Entry #417 — Buddy Stanton — 2003 blue/orange Ford taurus
Entry #41 — Adam Moore — 1991 Black Ford Mustang
1st Place Winners
Entry #58 — Matt Newman — 1993 Red Ford Mustang

Class 37 – MOPAR MIDSIZE ALL (AVENGER, DAYTONA,STRATUS, ETC.)
3rd Place Winners
Entry #288 — Ronnie Downing — 1998 black Dodge Avenger
2nd Place Winners
Entry #199 — Scott Linder — 1963 BLUE Plymouth Valient
Entry #80 — Matt Hoover — 2001 white Chrysler Sebring Sedan
1st Place Winners
Entry #329 — Brian Piper — 2008 silver Dodge caliber

Class 38 – HONDA COMPACT MILD (CIVIC, DEL SOL,CRX,ETC.)
3rd Place Winners
Entry #136 — Kevin Monroe — 2007 red Honda Civic
Entry #50 — Shawn Roades — 2000 Red / Black Honda Civic SI
2nd Place Winners
Entry #116 — Josh Harshman — 2003 black Honda Civic
Entry #123 — Mike James — 1998 GREEN Honda Civic
1st Place Winners
Entry #57 — Justin Waller — 2000 silver Honda Civic

Class 39 – HONDA COMPACT WILD (CIVIC, DEL SOL,CRX,ETC.)
2nd Place Winners
Entry #379 — Jeremy Bryant — 1996 Blue Honda Civic
1st Place Winners
Entry #445 — Michael Hoerth — 2002 blue Honda civic

Class 40 – HONDA OTHER MILD (ACCORD, PRELUDE,S2000, ETC.)
3rd Place Winners
Entry #498 — Joe Gibson — 1994 maroon/pewter Acura integra
2nd Place Winners
Entry #254 — JT Cocherell — 2004 White Honda S2000
1st Place Winners
Entry #56 — Walt Arthur — 2003 blue Honda S2000

Class 41 – HONDA OTHER WILD (ACCORD, PRELUDE,S2000, ETC.)
1st Place Winners
Entry #33 — Carey Bales — 2004 silver Honda S2000

Class 42 – ACURA MILD
3rd Place Winners
Entry #387 — Cody rothrock — 1995 black Honda prelude
Entry #26 — William Leftwich — 1999 forrest green Acura Integra
2nd Place Winners
Entry #380 — Jacob Rooker — 1996 silver Acura Integra
1st Place Winners
Entry #253 — Nicole Parks — 2005 Blaze Orange Acura RSX

Class 43 – ACURA WILD
No Entries

Class 44 – TOYOTA/SCION MILD (CELICA,SCION TC,XA,ETC)
3rd Place Winners
Entry #493 — Matthew Rupke — 1994 Black Toyota Supra Turbo
Entry #20 — Michael Annes — 2008 Orange Scion XD
2nd Place Winners
Entry #118 — Josh Gray — 2008 Black Scion TC
1st Place Winners
Entry #69 — Mitchel Epley — 2008 grey Scion TC

Class 45 – TOYOTA/SCION WILD (CELICA,SCION TC,XA,ETC)
No Entries

Class 46 – MAZDA COMPACT MILD (RX7, RX8,MIATA)
3rd Place Winners
Entry #45 — James Taylor — 2004 silver Mazda RX-8
2nd Place Winners
Entry #40 — Zack Todd — 2003 Yellow Mazda Protege 5
1st Place Winners
Entry #114 — Nate Aydelotte — 2001 green Mazda Protege

Class 47 – MAZDA COMPACT WILD (RX7, RX8,MIATA)
No Entries

Class 48 – VW ALL
3rd Place Winners
Entry #362 — Brian Kingsbury — 1966 sea blue Volkswagen Beetle
2nd Place Winners
Entry #511 — Mike Gieseke — 2003 black magic pearl Volkswagen 20th anniversary
GTI
1st Place Winners
Entry #34 — Cory Illum — 1999 blue/white VW Jetta

Class 49 – MITSUBISHI/EAGLE MILD
3rd Place Winners
Entry #519 — Status auto customs — 1998 red Mitsubishi eclipse
2nd Place Winners
Entry #1 — Thomas Pollard — 2000 BLACK Mitsubishi Eclipse
1st Place Winners
Entry #125 — Chris McMahon — 1999 maroon/silver Mitsubishi Eclipse

Class 50 – MITSUBISHI/EAGLE WILD
1st Place Winners
Entry #181 — Indy Body Werks Body Shop — 1997 BLUE Chrysler EAGLE TALON

Class 51 – NISSAN/HYUNDAI MILD
4th Place Winners
Entry #49 — Curtis Pemberton — 1991 GRAY Nissan 240SX
3rd Place Winners
Entry #306 — Michael Marcum — 2003 maroon Nissan altama
2nd Place Winners
Entry #491 — CHRISTOPHER AYRES — 2005 GREY Nissan AITIMA
1st Place Winners
Entry #258 — John Thomas — 1996 Silver Nissan 240 SX
Entry #326 — jason fritze — 2008 pearl white Nissan 350z

Class 52 – NISSAN/HYUNDAI WILD
2nd Place Winners
Entry #314 — Jorge Lacayo — 2003 Black / Carbon Fiber Nissan 350 Z Turbo Carbon
Fiber
1st Place Winners
Entry #256 — Mike Shaw — 2004 Satin Black Nissan 350Z

Class 53 – ALL OTHERS CARS ALL (BMW,SUBARU,ETC)
3rd Place Winners
Entry #264 — Sinister Auto Sports — 1999 Silver BMW
2nd Place Winners
Entry #27 — Gregory DeMaio — 2003 thundercloud metallic Lexus IS 300
1st Place Winners
Entry #257 — Andy Wu — 2006 White Subaru WRX Sti

Class 54 – FULLSIZE CAR ALL ALL
(CAPRICE,IMPALA,TOWN CAR,ETC)

3rd Place Winners
Entry #180 — Status Auto Customs — 2006 BLUE & GUNSMOKE Dodge DAKOTA
2nd Place Winners
Entry #324 — jeff bridges — 1969 yellow Plymouth roadrunner
Entry #447 — Aaron Lynch — 1966 Black / Teal Pontiac Catalina
1st Place Winners
Entry #434 — Dallas Runner — 1961 kelley green metal flake Chevrolet impala

Class 55 – LOWRIDER CAR MILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC)
3rd Place Winners
Entry #221 — Andy Lozano — 1995 aqautic blue Cadillac Fleetwood
2nd Place Winners
Entry #244 — Zach Edwards — 1964 black Chevy Impala
Entry #84 — James Penn — 1985 Butterstoch Cadillac Fleetwood Brougham
1st Place Winners
Entry #165 — Anthony Chambers — 1992 CAMPAIGNE Cadilac Fleetwood

Class 56 – LOWRIDER CAR WILD (WIRE WHEELS,CRUSH VELVET,ETC),
No Entries

Class 57 – EXOTIC CAR ALL
3rd Place Winners
Entry #800 — Paul Huskisson — 2000 Lamborgini
2nd Place Winners
Entry #266 — Sinister Auto Sports — 1986 silver/blue Porshe
1st Place Winners
Entry #315 — Jorge Lacayo — 2006 DARK GREEN MASERATI QUATTROPORTE

Class 58 – STREET MACHINE/STREET ROD ALL
3rd Place Winners
Entry #167 — Malvin Weaver — 1946 dark green Ford Sedan
2nd Place Winners
Entry #268 — Sinister Auto Sports — 1967 Ford mustang fast pack
1st Place Winners
Entry #171 — Paint By Jason — 1959 METAL Chevrolet BISCAYNE

Class 59 – BALLER CAR
3rd Place Winners
Entry #409 — Tony Hunter — 2007 red/black Chevrolet impala
Entry #381 — DONALD WILLEY — 1987 CANDY LIME TIME GREEN Oldsmobile
CUTLASS SUPREME
2nd Place Winners
Entry #414 — jason brown — 1986 CHAMELEON Buick REGAL
1st Place Winners
Entry #490 — Wesley Young — 1971 orange Oldsmobile cutlas

Class 60 – MOTORCYCLE AMERICAN ALL
3rd Place Winners
Entry #300 — MICHAEL ANDERSON — 2006 BLACK VICTORY JACKPOT
2nd Place Winners
Entry #515 — Tim McGuire — 2002 Kracked Krome Harley Quick Bob
Entry #183 — Indy Body Werks Body Shop — 2006 BLACK hARLEY-DAVIDSON
ELECTRO-GLIDE
1st Place Winners
Entry #74 — Don Vollmer — 2001 Yellow Big Dog Chopper

Class 61 – MOTORCYCLE FOREIGN ALL
3rd Place Winners
Entry #299 — MICHAEL ANDERSON — 2001 GREEN KAWASAKI ZX9R
2nd Place Winners
Entry #182 — Indy Body Werks Body Shop — 2003 PURPLE Kawasaki Vulcan 800
Classic
1st Place Winners
Entry #298 — MICHAEL ANDERSON — 2003 BIO-MECH Suzuki HAYABUSA

Class 62 – UNDER CONSTRUCTION CAR ALL (PRIMER,NO
OR LITTLE INTERIOR)

3rd Place Winners
Entry #367 — Tim McDowell — 1998 primer Mitsubishi eclipse
Entry #39 — Corey Jackowski — 1998 primer Dodge Neon
2nd Place Winners
Entry #478 — jeffery stephens — 1966 primer Chevrolet Chevelle
1st Place Winners
Entry #65 — Jeff Sweeney — 1998 Primer Black Chevy Cavalier

Class 63 – UNDER CONSTRUCTION TRUCK ALL (PRIMER,
NO OR LITTLE INTERIOR)

3rd Place Winners
Entry #446 — Josh Jochem — 1997 green and black Chevrolet S10
Entry #210 — Nick Cage — 2000 Orange Chevy S-10
2nd Place Winners
Entry #384 — Darrin Howard — 1996 yellow/black GMC 1500
Entry #489 — eric Bennett — 1991 primer Mazda B2200
Entry #133 — Nick Rovansek — 1994 GRAY AND PRIMER Chevy Blazer
1st Place Winners
Entry #289 — Jonn Farr — 1980 PRIMER Dodge D50

Class 64 – LOWRIDER BIKE ALL
1st Place Winners
Entry #433 — QUENTIN JAMES — 2008 BLUE/GREEN LOWRIDER BIKE

Class 65 – SPECIAL INTEREST
2nd Place Winners
Entry #368 — KYLE ORR — 1968 RED Chevrolet C10
1st Place Winners
Entry #174 — Paint By Jason — 1999 RED WHITE BLUE DALLARA INDY CAR

Class 66 – GOLF CARTS ALL
1st Place Winners
Entry #333 — denny payton jr — 2001 blue and silver Cadillac golf cart

Class 67 – FULLSIZE CAR MODERN MOPAR
3rd Place Winners
Entry #438 — JASON CHAMBERS — 2006 WHITE AND BLACK Dodge
CHARGER
Entry #342 — TRACY ARCHER — 2005 RED Dodge MAGNUM RT
Entry #265 — Sinister Auto Sports — 2005 Gold Chrysler 300
2nd Place Winners
Entry #343 — DAN ARCHER — 2005 RED Dodge MAGNUM RT
1st Place Winners
Entry #305 — Matt Cline — 2006 vanilla Chevrolet chrysler 300c


Slamology 2008 Winners Class Results:

Class 01 – 82-93 GM MiniTruck Mild
2nd Place Winners
Entry #110 — Ryan Krugler — 1991 orange Chevrolet S-10
1st Place Winners
Entry #157 — Joe Sizemore — 1989 orange and silver Chevy S-10

Class 02 – 82-93 GM MiniTruck Wild
1st Place Winners
Entry #341 — DAVID LANE — 1988 BLUE Chevrolet S10

Class 03 – 94-99 GM MiniTruck Mild
3rd Place Winners
Entry #161 — Mark Sizemore — 1997 red Chevy S-10
2nd Place Winners
Entry #16 — Bryan Evans — 1999 multi Chevy S-10
1st Place Winners
Entry #255 — TOMMY VAN BUREN — 1998 MULTI Chevrolet S-10

Class 04 – 94+ GM MiniTruck Wild
3rd Place Winners
Entry #49 — Ian Kavanaugh — 1999 green/teal Chevy S-10
2nd Place Winners
Entry #243 — THAD GROSS — 2000 RED MULTI Chevrolet EXTREME S-10
1st Place Winners
Entry #92 — Al Capone — 1994 orange/white Chevy S-10

Class 05 – Ford Ranger Mild
1st Place Winners
Entry #61 — John Batykefer — 1994 Black Ford Ranger
Entry #8 — Tony Grace — 2002 Silver Ford Ranger

Class 06 – Ford Ranger Wild
1st Place Winners
Entry #265 — JEREMY KOSMICKI — 1997 VANILLA Ford RANGER

Class 07 – Import MiniTruck Mild
1st Place Winners
Entry #85 — Stephanie Beers — 1989 black / primer Mazda B2200

Class 08 – Import MiniTruck Wild
2nd Place Winners
Entry #386 — JEFF BRIDGES — 1998 YELLOW Toyota TACOMA
1st Place Winners
Entry #312 — Craig Christian — 1998 multi Isuzu hombre

 Class 09 – Pre 2000 Mini SUV Mild
3rd Place Winners
Entry #203 — Cory Schiller — 1986 Green/Charcoal Chevrolet Blazer
2nd Place Winners
Entry #160 — Shawn Mattingly — 1987 purple/silver Chevy S-10
1st Place Winners
Entry #25 — Chris Keller — 1987 black Chevy S-10
Class 10 – Mini Suv Wild
1st Place Winners
Entry #83 — Robert Hohlt — 2002 SILVER AN RED Chevy S-10

Class 11 – MidSize Suv Mild
3rd Place Winners
Entry #140 — Denny Mitchell — 2000 red Dodge Durango
Entry #48 — Kevin Monroe — 2006 silver Chevy Trailblazer
Entry #29 — David Smith — 2004 blue GMC Envoy
2nd Place Winners
Entry #169 — Marshall McVey — 2002 multi GMC Envoy
1st Place Winners
Entry #266 — DAN HOERNER — 2001 COPPER/BLACK Dodge DURANGO

Class 12 – MidSize Suv Wild
No Entries

Class 13 – MidSize Truck Mild
3rd Place Winners
Entry #133 — Tiffany Williamson — 1999 silver Dodge Dakota
Entry #222 — Jeffrey Bryant — 2006 blue Chevrolet Colorado
2nd Place Winners
Entry #50 — Shawn Crook — 2002 Red/Silver Ford Sport Trac
1st Place Winners
Entry #80 — Chris Browning — 2003 black Toyota Tacoma

Class 14 – MidSize Truck Wild
No Entries

Class 15 – Lifted Mini
3rd Place Winners
Entry #17 — Ben King — 2001 white Jeep Cherokee
2nd Place Winners
Entry #197 — Jim Davidson — 1963 Yellow Sport Utility
1st Place Winners
Entry #210 — Tim McGuire — 2001 White Jeep Cherokee

Class 16 – Fullsize Truck Mild nonDually
3rd Place Winners
Entry #302 — James Colip — 2007 white Chevrolet silverado
Entry #335 — TRAVIS DAY — 2002 ORANGE Chevrolet FULL SIZE 2500 HD
Entry #102 — Shawn Campbell — 1994 green Chevrolet 1500 EX-C
2nd Place Winners — 41 points (27%)
Entry #378 — TONY HAMBLE JR — 2007 BLUE Chevrolet SILVERADO CLASSIC
Entry #86 — Paul Borders — 2001 black Silverado Ext
1st Place Winners — 57 points (38%)
Entry #410 — Andy Cook — 2000 black Chevrolet silverado

Class 17 – Fullsize Truck Wild nonDually
2nd Place Winners
Entry #75 — Tayfur Demiryapar — 1998 Blue Ford F-150
1st Place Winners
Entry #146 — FATKID elza — 1996 green Chevy 1500

Class 18 – Fullsize Suv Mild
3rd Place Winners
Entry #301 — JASON felty — 2003 purple Hummer h2
Entry #209 — Sinister Autosports — 2006 white Hummer HZ
Entry #155 — Jeff Dodson — 1997 orange Ford Expedition
Entry #123 — Tiffany Williamson — 2000 maroon Chevy Tahoe
2nd Place Winners
Entry #387 — JOHN ENNIS — 2000 ORANGE/BLACK Ford EXCURSION
Entry #246 — ERIC GOLVBIC — 2003 BLACK Chevrolet SUBURBAN
1st Place Winners
Entry #282 — Roy Dowdy — 2003 burgandy Hummer h2
Entry #104 — John Ramsey — 1997 black cherry Chevrolet tahoe

Class 19 – Fullsize Suv Wild
2nd Place Winners
Entry #435 — Cornell Hogan — 1998 Orange Ford Expedition
1st Place Winners
Entry #139 — Anthony Delawder — 1998 red and charcoal Dodge Ram

Class 20 – Dually All
2nd Place Winners
Entry #201 — Chad Sperry — 1994 Silver/Blue Chevrolet K3500 Dually
1st Place Winners
Entry #21 — Alex Steelsmith — 1999 white Chevy C3500

Class 21 – Lifted Fullsize
3rd Place Winners
Entry #148 — Randy Olds — 2004 burgandy Ford F150
Entry #346 — Marc Buehler — 2005 black Dodge Ram Diesel
2nd Place Winners
Entry #223 — HARRY NUSBAUM — 1999 WEDGEWOOD BLUE Ford F250 DUALLY
1st Place Winners
Entry #141 — Allan Fall — 1978 red Chevy Blazer

Class 22 – Mini Van All
2nd Place Winners
Entry #76 — Bob Schultz — 1993 blue Ford Aerostar
Entry #11 — Brian Davis. — 2004 silver Dodge Caravan
1st Place Winners
Entry #89 — Wilbert White — 1971 Multi- Color Volkswagon Camper Bus

Class 23 – Fullsize Van
No Entries

Class 24 – Classic Truck Suv Radical
No Entries

Class 25 – All Truck Suv Radical
No Entries

Class 26 – Lowrider Truck Mild
3rd Place Winners
Entry #100 — Steve Adams — 2000 white Chevy S-10
2nd Place Winners
Entry #101 — Jose Garduno — 1995 purple Chevrolet s-10
1st Place Winners
Entry #413 — ANTHONY CLARK — 1987 BLUE Chevrolet S10

Class 27 – Lowrider Truck Wild
No Entries

Class 28 – GM Compact Mild
3rd Place Winners
Entry #124 — Tiffany Williamson — 2006 red Chevy Cobalt
Entry #247 — JUSTIN LAYMAN — 2006 BLACK AND ELLOW Chevrolet COBALT SS
2nd Place Winners
Entry #427 — Greg Finney — 2007 Black/orange Chevrolet cobal SS
1st Place Winners
Entry #20 — Andrew Kunzeman — 2006 Yellow Chevy Cobalt

Class 29 – GM Compact Wild
2nd Place Winners
Entry #108 — Derrick Hudson — 1997 blue mood Chevrolet cavalier
1st Place Winners
Entry #47 — Jason Carroll — 2001 Silver Pontiac Sunfire

Class 30 – Ford Compact Mild
3rd Place Winners
Entry #112 — Daniel Etherington — 1993 black Ford probe
2nd Place Winners
Entry #31 — Jeff Davis — 2003 White Ford Focus
1st Place Winners
Entry #153 — Shaun Fisher — 2003 blue Ford Focus

Class 31 – Ford Compact Wild
1st Place Winners
Entry #147 — Adam Bastin — 2002 yellow Ford Focus

Class 32 – Mopar Compact Mild
3rd Place Winners
Entry #216 — BRITTANY CECIL — 1998 SILVER Dodge STRATUS
2nd Place Winners
Entry #63 — Jesse Jackowski — 1995 black Eagle Talon
Entry #44 — Cory Broyles — 2005 black Dodge SRT-4
1st Place Winners — 35 points (23%)
Entry #240 — ZACH TAYLOR — 2004 BLUE Dodge NEON

Class 33 – Mopar Compact Wild
No Entries

Class 34 – GM Midsize
3rd Place Winners
Entry #294 — MIDWEST STYLE MOTORSPORT — 2000 TANGERINE Chevrolet MONTI CARLO
Entry #245 — AARON BLAYLOCK — 2004 SILVER Pontiac GRAND PRIX
2nd Place Winners
Entry #417 — KRIS KOGLIN — 1971 ORANGE Oldsmobile CUTLASS CONVERTIBLE
Entry #77 — Cody Devol — 1977 silver Oldsmobile Cutluss
1st Place Winners
Entry #297 — MIDWEST STYLE MOTORSPORT — 1972 GREEN Oldsmobile CUTLASS

Class 35 – Ford Midsize
3rd Place Winners
Entry #367 — BEN JOHNSON — 1999 ELECTRIC GREEN Ford SVT MUSTANG COBRA
Entry #368 — MATT NEWMAN — 1993 RED Ford MUSTANG GT
2nd Place Winners
Entry #130 — Tiffany Williamson — 1999 white/black Ford Mustang
Entry #131 — Tiffany Williamson — 1995 red/black Ford Mustang
1st Place Winners
Entry #407 — Sean Chapman — 1986 orange Ford thunderbird turbo coupe

Class 36 – Mopar Midsize & Fullsize
3rd Place Winners
Entry #207 — Sinister Autosports — 2006 silver/black Dodge Charger
2nd Place Winners
Entry #394 — ADAM BRONSTRUP — 2000 ORANGE AND WHITE Dodge STRATUS ES
1st Place Winners
Entry #193 — Shawn South — 2005 Black and Orange Dodge Magnum

Class 37 – Honda Compact Mild
3rd Place Winners
Entry #331 — GARY GIFFORD II — 2000 RED Honda CIVIC
Entry #271 — TYLER COLE — 1998 RED Honda CIVIC
2nd Place Winners
Entry #347 — Marc Buehler — 1999 blue Honda civic EK
Entry #366 — SETH MORROW — 2000 RED Honda CIVIC
Entry #65 — Shawn Roades — 2000 red/purple Honda Civic
1st Place Winners
Entry #227 — matt williams — 1996 RED Honda CIVIC

Class 38 – Honda Compact Wild
1st Place Winners
Entry #37 — Billy Perdue — 1995 silver and black Honda Civic

Class 39 – Honda Other Mild
1st Place Winners
Entry #57 — Walt Arthur — 2003 blue Honda S2000

Class 40 – Honda Other Wild
1st Place Winners
Entry #298 — JORGE LACAYO — 2000 WHITE CRABON Honda 5200

Class 41 – Acura Mild
2nd Place Winners
Entry #97 — Nicole Parks — 2005 Acura RSX
1st Place Winners
Entry #151 — Jeff Dodson — 2003 pearl white Acura RSX

Class 42 – Acura Wild
1st Place Winners
Entry #395 — JOE GIBSON — 1994 MAROON AND PEWTER Acura INTEGRA RS

Class 43 – ToyotaScion Mild
3rd Place Winners
Entry #231 — JEFF BOHANON — 2006 BLUE Scion XB
2nd Place Winners
Entry #81 — Justin Adams — 2007 white Scion TC
1st Place Winners
Entry #1 — Christopher Gosda — 2008 nautical blue Scion TC

Class 44 – ToyotaScion Wild
3rd Place Winners
Entry #68 — Earl Taylor — 2004 red Scion XB
2nd Place Winners
Entry #122 — Matthew Johnson — 2005 blue/white Scion XA
1st Place Winners
Entry #15 — Bennie Causby — 2005 Black Cherry Pearl/ Custom Silver Scion XB

Class 45 – Mazda Compact Mild
3rd Place Winners
Entry #96 — Ruben Delarosa. — 2004 red Mazda 3
Entry #226 — Jason Kohlmann — 2006 silver Mazda speed 6
Entry #238 — Frank Wesolowski — 2004 red Mazda RX8
2nd Place Winners
Entry #55 — Tommy Snyder — 2004 grey Mazda RX8
1st Place Winners
Entry #433 — James Gillaspy — 2003 blue Mica Mazda protege

Class 46 – Maxda Compact Wild
No Entries

Class 47 – VW All
3rd Place Winners
Entry #320 — Jason Rogers — 1975 multi Volkswagen shortbus
2nd Place Winners
Entry #200 — Jason Willy — 1999 White Volkswagen Golf GL
1st Place Winners
Entry #275 — PAUL CARLON — 2007 WHITE Volkswagen RABBIT

Class 48 – Mitsubishi/Eagle Mild
3rd Place Winners
Entry #328 — JACOB BENNINGTON — 204 WHITE Mitsubishi LANCER
Entry #66 — Jesse Parsons — 1996 black, orange, green Mitsubishi Eclipse
2nd Place Winners
Entry #64 — Justin Wallen — 1999 burgandy Mitsubishi Eclipse
1st Place Winners
Entry #30 — Kyle Lewis — 2003 Silver Mitsubishi Galant

Class 49 – Mitsubishi/Eagle Wild
1st Place Winners
Entry #144 — Chris McMahon — 1999 Maroon and Silver Mitsubishi Eclipse

Class 50 – Nissan/Hyundai Mild
1st Place Winners
Entry #26 — Eric Smith — 1993 green and black Nissan 240sx

Class 51 – Nissan/Hyundai Wild

Class 52 – Cadillac Car
3rd Place Winners
Entry #296 — MIDWEST STYLE MOTORSPORT — 1963 Cadillac COUP DE VILLE
Entry #400 — C SIMS — 2003 WHITE Cadillac DHS
2nd Place Winners
Entry #267 — Kyle Brademas — 1969 diamond pearl white Cadillac coupe deville
1st Place Winners
Entry #168 — Barry Penfound — 1964 Cadillac Cambiar

Class 53 – Fullsize Car All
3rd Place Winners
Entry #95 — Charles Daulton — 1977 multi Ford LTD
2nd Place Winners
Entry #87 — Scott Burke — 1997 silver/charcoal Lincoln Mark
1st Place Winners
Entry #409 — Aaron Lynch — 1966 teal/black Pontiac catalina

Class 54 – Lowrider Car Mild
2nd Place Winners
Entry #54 — Michael Jenkins — 1994 Orange Cadillac Fleetwood
1st Place Winners
Entry #306 — ZACH EDWARDS — 1964 BLACK Chevrolet IMPALA SS

Class 55 – Lowrider Car Wild
No Entries

Class 56 – Exotic Car All
2nd Place Winners
Entry #384 — SAMUEL ESTEP — 2000 SILVER/ORANGE Jaguar S-TYPE
1st Place Winners
Entry #156 — Jeff Dodson — 1998 gree n Mercedes Benz

Class 57 – Street Machine / Street Rod
3rd Place Winners
Entry #382 — DWAYNE HALL — 2006 FLIP FLOP Chevrolet CORVETTE
Entry #206 — Sinister Autosports — 1967 Black Ford Mustang
2nd Place Winners
Entry #283 — KEVIN DOYLE — 1971 WHITE/BLACK STRIPES Chevrolet CHEVELLE SS
1st Place Winners
Entry #276 — JOHN WARGO — 2005 RED/SILVER Chevrolet CORVETTE

Class 58 – Motorcycle American
3rd Place Winners
Entry #262 — DERRICK HAGUE — 2004 YELLOW BUELL LIGHNING
2nd Place Winners
Entry #269 — Paul Stank — 2004 blue Harley Davidson Dyna Low Rider
1st Place Winners
Entry #259 — INDY BODY WERKS — 2006 BLACK HARLEY DAVIDSON ELECTRIC GLIDE

Class 59 – Motorcycle Foreign
3rd Place Winners
Entry #392 — Dan Konerman — 2006 BLACK/RED Honda 1000RR
2nd Place Winners
Entry #365 — MATTHEW BLUIETT — 2004 CHARCOAL/ORANGE KAWASAKI ZXIZR
Entry #260 — INDY BODY WERKS — 2003 WHITE KAWASKI CUSTOM CUSTOM
Entry #272 — KEON GROSS — 2001 RED DUCATI 900 SS
1st Place Winners
Entry #285 — James Colip — 2004 two tone custome blue Suzuki hayabosa

Class 60 – Under Construction Car
3rd Place Winners
Entry #12 — Chris Beers — 1962 Black Primer Ford Galaxie
Entry #199 — Kent Keleman — 1999 Primer Chevrolet Cavalier
2nd Place Winners
Entry #233 — ERIK SMITH — 1995 SILVER FLAT BLACK Acura INTERGRA LS
1st Place Winners
Entry #13 — Stephanie Beers — 1971 Primer Chevrolet Monte Carlo

Class 61 – Under Construction Truck
3rd Place Winners
Entry #118 — Matthew Christian — 1996 black Chevy S-10
Entry #228 — CASEY BASTIN — 1997 WHITE Nissan HARDBODY
Entry #257 — ZACH COLE — 2000 PRIMER Chevrolet S-10
Entry #67 — Chris Swigart — 1986 prim. gray Chevy El
2nd Place Winners
Entry #9 — Jonn Farr — 1990 Primer Toyota 4-Runner
1st Place Winners
Entry #381 — JAMES RALEY — 1989 BLACK GMC SIERRA
Entry #105 — Chad Wolf — 1994 green Toyota PU

Class 62 – Lowrider Bike
1st Place Winners
Entry #426 — Austin Finley — 1999 chrome lowrider

Class 63 – Special Interest
2nd Place Winners
Entry #128 — Tiffany Williamson — 1998 black GMC Yukon
1st Place Winners
Entry #342 — DAVID LANE — 2008 BLUE MINI CHOPPER MINI CHOPPER
Entry #340 — MICHELE LANE — 2000 RED/ BLACK Honda 300EX
Class 64 – Golf Carts
2nd Place Winners
Entry #280 — Mark Ramsey — 2003 golf cart club cart
1st Place Winners
Entry #176 — Denny Payton — 2001 clubcar golf cart

Class 65 – Hydraulics
No Entries

Class 66 – Chevy Impala
3rd Place Winners
Entry #429 — Jeremy Raines — 1996 Orange and Silver Chevrolet Impala SS
Entry #90 — Luke Mulvey — 1977 blue Chevy Impala
2nd Place Winners
Entry #295 — MIDWEST STYLE MOTORSPORT — 1965 BRANDYWINE Chevrolet IMPALA
1st Place Winners
Entry #351 — KYLE SHAFFER — 2002 KANDY BRANDWINE AND SILVER Chevrolet IMPALA

Class 67 – 2000+ GM MiniTruck Mild
3rd Place Winners
Entry #56 — Jason Sargent — 2003 red/black GMC Sonoma
Entry #318 — MATT BIR — 2000 WHITE Chevrolet S-10 EXT
Entry #287 — zach cook — 2000 BLUE Chevrolet S-10
Entry #51 — Michael Jenkins — 2000 Red Chevy S-10
2nd Place Winners
Entry #32 — John Herrell — 2001 pewter Chevy S-10
Entry #343 — BILLY WEAVER — 2000 BLUE Chevrolet S10
1st Place Winners
Entry #212 — Doug Reeves — 2000 red Chevrolet S-10 extreme

Class 68 – 2000+ Mini SUV Mild
3rd Place Winners
Entry #229 — MARK ENGLEDOW — 2000 PEWTER W/COPPER FLAMES Chevrolet S-10 BLAZER
2nd Place Winners
Entry #171 — Zach Hudson — 2002 Yellow Chevy Blazer
1st Place Winners
Entry #361 — MICHAEL ANNES — 2006 THUNDERCLOUD METALLIC Scion XB

Specialty Award Winners
Best of Show
Entry #10 — William Gaines — 1995 multi Chevy C1500
Best Paint
Entry #264 — Jason Smith — 1999 patriotic Indy car
Best Interior
Entry #321 — TORY SORENSEN — 2005 BLACK Chevrolet TAHOE
Best Engine
Entry #256 — SEAN BERKEY — 1966 BLUE Chevrolet C-10
Best Engineered
Entry #7 — Ryan Mcfadden — 2000 yellow with blue flames Ford Ranger
Longest Distance
Entry #344 — Ron Penwell — 1979 burgandy/gray Cadillac coupe

Club Participation
Insane Innovationz – 12
Adrenaline Rush Car Club – 10
MidWest Style – 9
Vertically Challanged – 9
Twisted Addictions – 8

%d bloggers like this: